DOE242-635-5-6(10x22)
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 16x16 DOTS - PC - 8x1,2mm 7°, 5V DC, Ø10x…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 850nm (infrarot) |
| Optical Power | 30mW |
| Laser Class | 1M |
| Divergence | 1mrad |
| Fan Angle | 90° |
| Line Thickness | <2mm@3m |
| Operating Distance | 5m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 70mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | fixed (3000mm) |
| Output Aperture | 6.8mm |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 30 - 80, typ 55mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 23.5g |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MULTI-MOUNT-21(45x75) Order no.: 70115208 Mount for Lasermodul 21mm, Diameter 45mm, Height 75mm 66.30 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH670-4-3(12x32) Order no.: 70101843 Isolated Line lasermodule, red, 90°, 670nm, 4mW, 3V DC, 12x32mm, class 1 84.79 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLH520-30-24(20x120)90-M12-ADJ Order no.: 70147681 Adjustable isolated Line lasermodule, green, 90°, 520nm, 30mW, 24V DC, 20x120mm, class 2M, with connector M12 without cable, with outside winding, Pin4 for Modulation (TTL 1000 Hz) 361.26 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC532-5-24-F(20X80)60DEG-C180 Order no.: 70159813 isolated line laser, green, 532nm, 60°, 5mW, 24 V DC, 20x80mm, class 1, adjustable focus, cable length 180mm 243.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB670-3-3(16x45) Order no.: 70101195 focusable isolated Dot lasermodule, red, 670nm, 3mW, 3V DC, 16x45mm, class 3R 52.02 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE216-635-5-3(16x90)-NT Order no.: 70118858 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE Viewfinder ( Dot Square) PC - 8x1,2mm with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R216 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CB635-2-3(16x45)30-F100-PL Order no.: 70131093 Isolated Cross lasermodule, red, 30°, 635nm, 2mW, 3V DC, 16x45mm, class 1, protection lens 71.34 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-5-3(8x21) Order no.: 70103168 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 5mW, 3V DC, 8x21mm, class 3R 46.13 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!