DOE233-635-5-3(16x90)-NT
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 Lines (Square Area) - PC - 8x1,2mm 30°…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 15mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 0.5mrad |
| Fan Angle | 90° |
| Line Thickness | <1.5mm@5m |
| Operating Distance | 5m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Beam Mode | TEM00 |
| Laser technology | YVO4+KTP |
| Stability | +/- 20% @ 15-30°C |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | fixed (5.0m) |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Max. Mod. Frequency | 10kHz |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 4.5 - 5.5, typ 5V DC |
| Operating Current | 350mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | 15°C - 30°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Warm up time | <15min |
| Weight | 55g |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DA980-5-3(22x70) Order no.: 70100297 isolated Dot lasermodule, infrared, 980nm, 5mW, 3V DC, 22x70mm, class 3R 116.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLB635-2.5-5(16x58) Order no.: 70100587 modulated isolated Line lasermodule, red, 90°, 635nm, 2.5mW, 5V DC, 16x58mm, class 1 89.83 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD980-20-3(22x65) Order no.: 70101386 focusable isolated Dot lasermodule, infrared, 980nm, 20mW, 3V DC, 22x65mm, class 3B 103.28 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LG635-1.8-6(13x30) Order no.: 70102765 Line lasermodule, red, 90°, 635nm, 1.8mW, 6V DC, 13x30mm, class 1 44.45 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DG650-1-3(12x34) Order no.: 70100501 focusable isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 3V DC, 12x34mm, class 2 25.97 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DH980-200-3(22x65) Order no.: 70102130 focusable isolated Dot lasermodule, infrared, 980nm, 200mW, 3V DC, 22x65mm, class 3B 176.39 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LI650-4-5(8x26)20DEG-F40 Order no.: 70112610 isolated line laser, red, 20°, 650nm, 4mW, 5V DC, 8x26mm, class 1 44.45 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD670-2.2-3(12x32) Order no.: 70101010 Isolated Line lasermodule, red, 90°, 670nm, 2.2mW, 3V DC, 12x32mm, class 1 58.74 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!