CB635-2-3(16x45)30-F100-PL
Isolated Cross lasermodule, red, 30°, 635nm, 2mW, 3V DC, 16x45mm, class 1, prot…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 1mW |
| Laser Class | 2 |
| Divergence | 1.5mrad |
| Beam Diameter | 2mm |
| Size of Laserdot | <3..5mm@5m |
| Operating Distance | 10m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | Bronze |
| Cable length | 100mm |
| Focus | collimated |
| Output Aperture | 2mm |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 10 - 35, typ 17mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 1.4g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max. |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB650-1-3-FA(14x45)-AP-F5000 Order no.: 70135893 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 3V DC, 14x45mm, class 2, axial parallel, focus at 5m 67.98 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DC650-1-5(7x21) Order no.: 70135008 Isolated dot laser module, red, 650nm, 1mW, 5V DC, 7x21mm, Class 2, 10000h lifetime MTTF @ 25°C 58.74 EUR |
![]() | |
|---|---|
| F638-1-5(18x39x11)-USB-FIBER5000 Order no.: 70145694 Fiber lasermodule, red, 638nm, 1mW, 5V DC, 18x39x11mm, class 2M, Light diffusing Fiber, Fiberlength 5m, USB Type A-Connector, 512.52 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!