DOE250-520-5-3(16x90)-NT
DOE Laser Module 520nm, green, 5mW, DOE 5 LINES - PC - 8x1,2mm 29,3° with power…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 1mW |
| Laser Class | 2 |
| Divergence | 0.2mrad |
| Beam Diameter | 9mm |
| Size of Laserdot | <9.5mm@40m |
| Operating Distance | 100m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | collimated |
| Output Aperture | 9mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 20 - 60, typ 40mA |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 61g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max. |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MAGNETIC-MOUNT-PRO-11(48X86) Order no.: 70160987 MAGNETIC-MOUNT-PRO for Lasermodul 11mm, Diameter 48mm, Height 86mm, 89.83 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLD532-10-5(20x80) Order no.: 70101270 Modulated isolated line lasermodule, green, 90°, 532nm, 10mW, 5V DC, 20x80mm, class 2 327.65 EUR |
![]() | |
|---|---|
| L520-5-3(10x38)-F5000-C127 Order no.: 70129601 Isolierter Linienlaser, 520nm, grün, 5mW, 3-7V DC, 90°, 10x38mm, Laserklasse 1M 226.81 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE260-520-5-3(16x90)-NT Order no.: 70118797 DOE Laser Module 520nm, green, 5mW, DOE Viewfinder ( Circle + Cross) PC - 8x1,2mm 20,2° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R260 470.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| BALLHEAD-MOUNT-22(25x80) Order no.: 70117929 Bracket for lasermodules D=22mm, 1/4'' UNC thread in base plate for mounting 66.30 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC520-5-5-F(16x65)-QCW-C2000 Order no.: 70132496 isolated adjustable line lasermodule, direct green Laserdiode, 520nm, 90°, 5mW, 5V DC, 16x65mm, class 1, internal modulation 1kHz 319.24 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE265-635-1-6(10x22) Order no.: 70111965 DOE Laser Module 635nm, red, 1mW, DOE 1:19 Dot Line PC 8x1.2mm 13,3°, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R265 98.24 EUR |
| DC520-4-3(10.5x37.5)-SPRING Order no.: 70129588 Dot laser, 520nm, green, 4mW, 3-5V DC,10.5x37.5mm, class 3R, spring type 201.60 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!