DOE281-635-5-6(10x22)
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 1:11 Dot Line - PMMA - 8x1mm 16°, 5V DC,…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 13mW |
| Laser Class | 3B |
| Divergence | 0.8mrad |
| Size of Laserdot | adjustable |
| Operating Distance | 60m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 40 - 120, typ 80mA |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 15g |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB635-3-3-FA(14x45)-AP Order no.: 70108613 isolated Dot lasermodule, red, 635nm, 3mW, 3V DC, 14x45mm, class 3R 77.23 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD635-1-3(12x38)-DOE-C1500 Order no.: 70121988 focusable isolated DOE lasermodule, red, 635nm, 1mW, 3V DC, 12x38mm, class 2, prepared for mounting a standard DOE 8x1,2mm 118.40 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LW-LABEL2 Order no.: 70105223 Warning sign - Warning of laser radiation (19x19mm) - 88 pieces per sheet 13.36 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD840-50-3(14x45)-F500-DOE Order no.: 70150865 isolated dot lasermodule, infrared, 840nm, 50mW, 3V DC, 14x45mm, focus 500mm class 3R, for DOE mounting 142.77 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE260-635-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111545 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE Viewfinder ( Circle + Cross) PC - 8x1,2mm 20,2° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2 with DOE-DE-R260 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| L650-1-3(9x26) Order no.: 70131109 Line lasermodule, 90°, red, 650nm, 1mW, 3-5V DC, 9x26mm, class 1 28.49 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DC670-2.2-3(12x34) Order no.: 70100808 focusable isolated Dot lasermodule, red, 670nm, 2.2mW, 3V DC, 12x34mm, class 3R 36.89 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLD532-15-5(20x80) Order no.: 70101294 Line lasermodule, green, 90°, 532nm, 15mW, 5V DC, 20x80mm, class 2M 453.70 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!