E635-2-3(20x120)APT15
expander laser, red, 635nm, 2mW, 3V DC, 20x120mm, class 2M
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 638nm (rot) |
| Optical Power | 60mW |
| Laser Class | 3R |
| Divergence | 0.5mrad |
| Operating Distance | 1m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 200mm |
| Wire type | 18AWG, black, 3,6mm |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 6mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 80 - 180, typ 120mA |
| Housing Color | black |
| Connector | 2.5 mm DC socket (GND pole inner) |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 50g |
| Power Supply | Power Supply, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max, Connector 2,5x5,5x9,5mm center negative |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
| DOE258-635-10-3(12X38)-ADJ Order no.: 70191356 Adjustable isolated DOE laser module, red, 635nm, 10mW, 3V DC, 12x38mm, Class 2M, with DOE-R258 dot matrix 11X11 226.81 EUR |
| DOE280-638-60-3-F(20X100) Order no.: 70181470 Adjustable High Power DOE Laser, rot, 638nm, 60mW, 3V DC, Klasse 3R, incl. DOE Cross - PC - 8x1,2mm 60° @635nm 596.55 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!