DD635-1-3(12x25)
Isolated point laser module, red, 635nm, 1mW, 3V DC, 12x25mm, Class 2
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Material | aluminium |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -50°C - 70°C |
| Weight | 288g |
| Total Height (h1) | 86mm |
| Height to Laseraxis (h2) | 74mm |
| Height of Base (h3) | 37mm |
| Mount Diameter (d1) | Ø19mm |
| Diameter of Base (d2) | Ø48mm |
| Width of Mount (b) | 26mm |
| Height of Mount Head (k) | 50mm |
| Depth of Mount (t) | 15mm |
| Angle of Rotation Alpha (α) | 360° |
| Angle of Rotation Beta (β) | ±90° |
![]() | |
|---|---|
| LD650-1-4.5(11x30)-F1000 Order no.: 70126945 Line laser, red, 90°, 650nm, 1mW, 4.5-6V DC, 11x30mm, class 1 31.85 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DG650-1-5(7x14)-F35 Order no.: 70107647 Dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 5V DC, 7x14mm, focus 35mm, class 2 19.24 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!