LD650-5-5(12x34)37-F200
Isolated Line lasermodule, red, 37°, 650nm, 5mW, 5V DC, 12x34mm, class 1
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Size | 25 x 25 x 68mm |
| Material | aluminium |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 40°C |
| Storage Temperature | -50°C - 50°C |
| Weight | 84g |
| Total Height (h1) | 68mm |
| Height to Laseraxis (h2) | 61mm |
| Height of Base (h3) | 34.5mm |
| Mount Diameter (d1) | Ø10.3mm |
| Diameter of Base (d2) | Ø25mm |
| Width of Mount (b) | 18mm |
| Height of Mount (g) | 17.3mm |
| Height of Mount Head (k) | 34mm |
| Depth of Mount (t) | 27mm |
| Angle of Rotation Alpha (α) | 360° |
| Angle of Rotation Beta (β) | ±40° |
| Angle of Rotation Gamma (γ) | ±40° |
![]() | |
|---|---|
| MDD405-1-5(12.7x40) Order no.: 70116366 Modulated isolated Dot lasermodule, blue, 405nm, 1mW, 5V DC, 12,7x40mm, class 2 184.79 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE252-520-5-3(16x90)-NT Order no.: 70118902 DOE Laser Module 520nm, green, 5mW, DOE 5 LINES - PC - 8x1,2mm 23.9° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R252 470.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD650-5-3(12x38)-DOE Order no.: 70114775 focusable isolated DOE lasermodule, red, 650nm, 5mW, 3V DC, 12x38mm, class 3R, prepared for mounting a standard DOE 8x1,2mm 115.88 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD532-15-3(20x80)45-PL Order no.: 70105995 Line lasermodule, green, 45°, 532nm, 15mW, 3V DC, 20x80mm, class 2M 319.24 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-750-1100 Order no.: 70149166 Laser safety glasses, full protection, universal fit, comfortable fit over glasses or alone, adjustable temple arms, side protection for a wide field of view, CE-certified EN 207:2009, Fitover - 144mm x 145mm x 50mm, with Picotronic logo print ● Wavelength: 180-315nm, protection levels D LB7 + IR LB4 ● Wavelength: 750-800nm + >1100-1120nm, protection levels DIR LB6 + M LB6Y ● Wavelength: 800-1100nm, protection levels D LB6 + IR LB7 + M LB7Y ● Especially suitable for: Laser INFRARED 780nm, INFRARED 850nm, INFRARED 905nm and INFRARED 1064nm 462.10 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LI650-4-3(8x26)30DEG-F84-C140 Order no.: 70142648 isolated Line lasermodule, red, 30°, 650nm, 4mW, 3V DC, 8x26mm, class 1, focus at 84 mm 44.45 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LG650-3-5(10x21)-F500 Order no.: 70103335 Isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 3mW, 5V DC, 10x21mm, class 1 53.70 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD980-5-3(12x38)-DOE Order no.: 70114768 focusable isolated DOE lasermodule, infrared, 980nm, 5mW, 3V DC, 12x38mm, class 3R, prepared for mounting a standard DOE 8x1,2mm 201.60 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!