DJ532-30-3(20x80)
Dot lasermodule, green, 532nm, 30mW, 3V DC, 20x80mm, class 3B
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Fiber |
| Wavelength | 450nm (blau) |
| Optical Power | 50mW |
| Laser Class | 3B |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Beam Mode | TEM00 |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >8000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 100 - 160, typ 130mA |
| Battery | AA battery, 1.5V |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -10°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 7g |
| Fiber core diameter | Ø200µm |
| Fiber length | 3m |
| Fiber included | Ja |
![]() | LABEL-DIN-CLASS3B-DE Order no.: 70114232 Safety Label german DIN EN 60825, Class 3B, 38x23mm, yellow, PET 0.60 EUR |
| F520-10-5(20x75.5) Order no.: 70141474 Fiber lasermodule, green, 520nm, 10mW, 3-5V DC, 20x75.5mm, class 3R, FC connector, Fiber core diameter 200 µm, incl. collimating lens 1,075.55 EUR |
| AMF450-50-5(14x50)-FIBER3M Order no.: 70151879 Fiber lasermodule, blue, 450nm, 50mW, 5V DC, 14x50mm, class 3B, FC connector, Fiber core diameter 200 µm /0.22N.A., 3m tranmission fiber with FC connector, analog modulation: power adjustable (0-5V) 688.99 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!