LFD635-5-3(12x30.5)
focusable Dot lasermodule, red, 635nm, 5mW, 3V DC, 12x30.5mm, class 3R
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 1mW |
| Laser Class | 2 |
| Divergence | 0.5mrad |
| Beam Diameter | 3.5mm |
| Size of Laserdot | <5mm@5m |
| Operating Distance | 50m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Beam Mode | TEM00 |
| Laser technology | Solid State (YVO4+KTP) |
| Stability | +/- 20% @ 15-30°C |
| Size | 21 x 21 x 50mm |
| Material | aluminium |
| Cable length | 280mm |
| Wire type | Belden, Typ 1007, 26AWG |
| Focus | collimated |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 4.5 - 5.5, typ 5V DC |
| Operating Current | 200 - 300, typ 250mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | 15°C - 30°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Warm up time | <15min |
| Weight | 54g |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD532-20-3(20x80)-PL Order no.: 70105971 Isolated line lasermodule, green, 90°, 532nm, 20mW, 3V DC, 20x80mm, class 2M, protection lens 378.07 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD532-20-5-F(22x80) Order no.: 70105599 lasermodul 532nm 20mW adj focus 5V DC 453.70 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CB650-1.2-3(16x45) Order no.: 70105124 isolated cross lasermodule, red, 90°, 650nm, 1.2mW, 3V DC, 16x45mm, class 1 69.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LB635-2.5-3(16x45) Order no.: 70103090 isolated Line lasermodule, red, 90°, 635nm, 2.5mW, 3V DC, 16x45mm, class 1 71.34 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB808-350-3(22x65) Order no.: 70100778 focusable isolated Dot lasermodule, infrared, 808nm, 350mW, 3V DC, 22x65mm, class 3B 226.81 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD532-3-3(16x60) Order no.: 70101072 Dot lasermodule, green, 532nm, 3mW, 3V DC, 16x60mm, class 3R 147.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-730-1085 Order no.: 70159325 Laser safety goggles, full protection, universal fit, comfortable fit over glasses or alone, adjustable temples, side protection for a wide field of view, CE certified EN 207:2009, Fitover - 144mm x 145mm x 50mm, with Picotronic logo print * ● Wavelength: 190-315nm, protection levels D LB8 + R LB4 ● Wavelength: >315-430nm, protection levels D LB4 + IR LB6 ● Wavelength: 730-1085nm, protection levels DIR LB5 ● Wavelength: 745-765nm, protection levels DIR LB6 ● Wavelength: 750-760nm, protection levels D LB6 + IRM LB7 ● Wavelength: 1064, protection levels D LB6 + IRM LB7 * Particularly suitable for: Laser INFRARED 730nm - 1085nm 294.03 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-0.3-5(8x21)-F100 Order no.: 70103953 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 0.3mW, 3V DC, 8x21mm, focus 100mm, class 1 48.66 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!