LH850-5-5(10x40)5DEG
isolated line lasermodule, infrared, 5°, 850nm, 5mW, 5V DC, 10x40mm, class 3R
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 0.5mW |
| Laser Class | 2 |
| Divergence | 0.5mrad |
| Beam Diameter | 3mm |
| Operating Distance | 10m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Opt. Power Stability at const. Temp. | <1% |
| Stability | <8% @ -10 - 50°C |
| Axial Divergence | ±2° |
| Rise Time | <100ms |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 150mm |
| Wire type | Belden, Typ 1095, 28AWG |
| Focus | collimated |
| Output Aperture | 3mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >50000h |
| Operating Voltage | 3.5 - 4.5, typ 4V DC |
| Operating Current | 10mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -10°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 60°C |
| Weight | 11.3g |
| Pointing Stability | <0.2° |
![]() | BATT-ELOCK-ER17335 Order no.: 70134322 Lithium Batterie ER17335 3,6 Volt, 2/3 AA, 2100mAh, suitable for ELOCK und ELOCK2 locks 15.04 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CB650-5-3(16x45)-CON-NT Order no.: 70146837 isolated Cross lasermodule, red, 80° +/- 10°, 650nm, 5mW, 3V DC, 16x45mm, class 1, with 230V power supply 101.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD520-5-5(14x35)-QCW-DOE Order no.: 70124217 Dot lasermodule, direct green Laserdiode, 520nm, 5mW, 3-8V DC, 14x35mm, class 3R, internal modulation, for 8mm diffractive optics, with internal DC/DC converter 453.70 EUR |
![]() | |
|---|---|
| EJ658-100-5(9.5x23)-PL Order no.: 70116564 isolated expander laser, red, 658nm, 100mW, 5V DC, 9,5x23mm, class 3R 193.19 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!