DOE251-635-5-6(10x24)-ADJ
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 LINES - PC - 8x1,2mm 8.9° @650nm, 5V DC…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 520nm (grün) |
| Optical Power | 30mW |
| Laser Class | 3B |
| Divergence | 0.5mrad |
| Operating Distance | 30m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Stability | +/- 3% @ -10-50°C |
| Protection Lens | Ja |
| Size | |
| Material | Stainless Steel |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 16mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 21.6 - 26.4, typ 24V DC |
| Operating Current | 40 - 150, typ 100mA |
| Housing Color | green |
| Connector | CON-M12 |
| Operating Temperature | -10°C - 60°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 350g |
| Power Supply | Laser Power Supply, Output: 24V DC, 1A, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: max. 24W, 4-Pin Industrial-M12-Connector |
| Protection Class | IPIP 64 |
![]() | MOUNT-BASE-PLATE-01 Order no.: 70113822 Base plate with mounting mandrel Ø22mm, aluminum 79.75 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R289 Order no.: 70124125 Diffractive Optical Element DOE CROSS - 15 - PC - 8x2.1mm 15° @520nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE263-520-5-3(16x90)-NT Order no.: 70119206 DOE Laser Module 520nm, green, 5mW, DOE 1:5 Dot Line PC 8x1.2mm 5,9° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R263 470.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD650-5-5(14x45)45DEG-WP Order no.: 70129410 isolated linelaser, red, 650nm, 5mW 5V DC, 45 degree, 14x45mm, class 1, focus 1000mm, waterproof IP67 120.92 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE650-5-24(12x50)20DEG Order no.: 70118056 isolated line laser, red, 20°, 650nm, 5mW, 24V DC, 12x50mm, class 1 81.43 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH658-25-3(14x55)45DEG-F300 Order no.: 70147476 isolated Line lasermodule, red, 45°, 658nm, 25mW, 3V DC, 14x55mm, focus 300mm class 3R 310.84 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-0.4-3(5x12)-F15 Order no.: 70129281 micro dot lasermodule, red, 650nm, 0.4mW, class 1, 5x12mm, 3V DC, 15mm focus distance 48.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB635-1-3-FA(22x105)-S-AP Order no.: 70116878 axial parallel, Dot lasermodule, red, 635nm, 1mW, 3V DC, 22x105mm, class 2, battery CR123A 140.25 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE255-635-5-6(10x22) Order no.: 70112276 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 65Lines (Square Area, Central Line Thicker) PC 8x1.2mm 25.8°, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R255 104.96 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!