LFD635-5-3(12x30.5)
focusable Dot lasermodule, red, 635nm, 5mW, 3V DC, 12x30.5mm, class 3R
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 15mW |
| Laser Class | 2 |
| Divergence | 0.5mrad |
| Fan Angle | 90° |
| Line Thickness | adjustable |
| Operating Distance | 10m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Beam Mode | TEM00 |
| Laser technology | Solid State (YVO4+KTP) |
| Stability | +/- 10% @ 15-30°C |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 4.5 - 5.5, typ 5V DC |
| Operating Current | 120 - 400, typ 180mA |
| Operating Temperature | 15°C - 30°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Warm up time | <15min |
| Weight | 64g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD520-5-24-F(16x65)-QCW-DOE Order no.: 70145366 Adjustable dot lasermodule, direct green Laserdiode, 520nm, 5mW, 24V DC, 16x65mm, class 3R, internal modulation, for 8mm diffractive optics, 378.07 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH650-24-3(14x45) Order no.: 70103076 Isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 24mW, 3V DC, 14x45mm, class 2M 184.79 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD532-10-3(20x80) Order no.: 70101232 isolated Line lasermodule, green, 90°, 532nm, 10mW, 3V DC, 20x80mm, class 1M 235.21 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI980-25-3(16x50) Order no.: 70103137 focusable Dot lasermodule, infrared, 980nm, 25mW, 3V DC, 16x50mm, class 3B 94.03 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-1-3(8x21) Order no.: 70100594 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 3V DC, 8x21mm, class 2 41.93 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DC650-0.4-3(8x25)-C1000 Order no.: 70142143 focusable isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 0.4mW, 3V DC, 8x25mm, class 1, cable length 1000 mm 41.93 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DG670-3-3(12x34) Order no.: 70101591 focusable isolated Dot lasermodule, red, 670nm, 3mW, 3V DC, 12x34mm, class 3R 42.77 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH635-2.5-3(12x32)60DEG Order no.: 70107401 isolated Line lasermodule, red, 60°, 635nm, 2.5mW, 3V DC, 12x32mm, class 1 59.58 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!