DD650-0.4-3(16x60)
isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 0.4mW, 3V DC, 16x60mm, class 1
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 20mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 0.5mrad |
| Fan Angle | 90° |
| Line Thickness | adjustable |
| Operating Distance | 20m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Beam Mode | TEM00 |
| Laser technology | Solid State (YVO4+KTP) |
| Stability | +/- 10% @ 15-30°C |
| Protection Lens | Ja |
| Size | |
| Material | Stainless Steel |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 16mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 21.6 - 26.4, typ 24V DC |
| Operating Current | 40 - 115, typ 75mA |
| Housing Color | green |
| Connector | CON-M12 |
| Operating Temperature | 15°C - 30°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Warm up time | <15min |
| Weight | 350g |
| Power Supply | Laser Power Supply, Output: 24V DC, 1A, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: max. 24W, 4-Pin Industrial-M12-Connector |
| Protection Class | IPIP 64 |
![]() | MOUNT-BASE-PLATE-01 Order no.: 70113822 Base plate with mounting mandrel Ø22mm, aluminum 79.75 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R269 Order no.: 70123272 Diffractive Optical Element DOE 10 Rings - PC - 8x1,2mm 51.4° @515nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CB635-5-6(16x45)-F500-PL-C1000 Order no.: 70106763 isolated Cross lasermodule, red, 90°, 635nm, 5mW, 6V DC, 16x45mm, class 1, protection lens 116.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R268 Order no.: 70123265 Diffractive Optical Element DOE Circle - PC - 8x1,2mm 42.1° @488nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DA520-3-3-F(12x55)-QCW Order no.: 70137668 adjustable isolated Dot lasermodule, green, 520nm, 3mW, 3DC, 12x55mm, class 3R, internal modulation 1kHz 386.47 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R399 Order no.: 70148404 Diffraktives optical Element DOE 5 Circles - PC - 8x0.63mm - 40° @450nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE238-635-5-6(10x22) Order no.: 70125726 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW,DOE SOLID LINE CIRCLE - PC - 8x2.1mm 3.5° , 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R238 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLE520-5-3(22X82)60 Order no.: 70191240 Modulated line laser module, green, 520 nm, 5 mW, 3 V DC, Ø22x82 mm, Focus fixed (750mm), Laser class 1, Switchable operating mode CW or 1.5Hz 252.02 EUR |
![]() | |
|---|---|
| VOLTAGE-CONVERTER-USB-C-3V Order no.: 70143157 Voltage-Converter-Board (5V DC -> 3V DC) to operate all 3V DC Lasermodules via USB interface Connector: 2 pol. connector / USB-C connector IN = 5V OUT = 3V (max. 500 mA) 18.40 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!