LFD635-5-3(12x30.5)
focusable Dot lasermodule, red, 635nm, 5mW, 3V DC, 12x30.5mm, class 3R
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 1mrad |
| Fan Angle | 110° |
| Line Thickness | adjustable |
| Operating Distance | 0.8m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 350mm |
| Wire type | 22AWG, black, 3,6mm |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 6mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >8000h |
| Operating Voltage | 3 - 6, typ 6V DC |
| Operating Current | 15 - 30, typ 20mA |
| Housing Color | black |
| Connector | 2.5 mm DC socket (+ pole inner) |
| Operating Temperature | -10°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 85°C |
| Weight | 9.4g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max. |
| Stripping of wire | 5mm |
| Stripping of cable cover | 50mm |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MULTI-MOUNT-09(45x75) Order no.: 70114065 Mount for Lasermodul 9mm, Diameter 45mm, Height 75mm 66.30 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD450-40-3(16x65)-DOE Order no.: 70146899 focusable isolated DOE lasermodule, blue, 450nm, 40mW, 3V DC, 16x65mm, class 3R, prepared for mounting a standard DOE 8x1,2mm 403.28 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE520-1-3(14x45)90DEG-F150-QCW Order no.: 70124637 Isolated line lasermodule, green, 90°, 520nm, 1mW, 3V DC, 14x45mm, class 1M, focus f=150mm, internal modulation 1kHz 302.44 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R398 Order no.: 70148398 Diffraktives optical Element DOE 85146-Dot Truely-Random Pattern - PC - 8x0.63mm - 95.0°x64.9° @940nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB635-2.5-FA(14x45)-AP-C300-NO-D Order no.: 70109863 lasermodule, WITHOUT driver, 635nm, 2.5mW, 14x45mm, with cable of 300mm, axial parallel 87.31 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LB658-50-230(40x210) Order no.: 70110227 isolated Line lasermodule, red, 90°, 658nm, 50mW, 230V AC, 40x210mm, class 2M, incl. Mounting 478.91 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DDI650-3-5(14x30)-C170 Order no.: 70116663 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 3mW, 5V DC, 14x30mm, class 3R 148.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LABEL-DIN-CLASS2M-DE Order no.: 70114201 Safety Label german DIN EN 60825, Class 2M, 38x23mm, yellow, PET 0.60 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!