LFD635-5-3(12x30.5)
focusable Dot lasermodule, red, 635nm, 5mW, 3V DC, 12x30.5mm, class 3R
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Size | 55 x 80 x 26.5mm |
| Material | Plastic |
| Cable length | 1360mm |
| Lifetime | >50000h |
| Operating Voltage | 100 - 240, typ 230V DC |
| Output Voltage | 3V DC |
| Output Voltage nominal | 3V DC |
| Operating Current | 1000mA |
| Housing Color | black |
| Connector | 2.5 mm DC plug (GND pole inner) |
| Operating Temperature | -30°C - 50°C |
| Storage Temperature | -50°C - 60°C |
| Weight | 86g |
![]() | NF-S-419424-1-16A Order no.: 70115031 Power Line Filter 16A 250V AC, 50/60Hz to protect Lasermodules from voltage peaks 144.45 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLB655-30-5(15x60)60-ADJ Order no.: 70140415 Adjustable isolated line Laser, gaussian line, red, 655nm, 60°, 30mW, 5V DC, 15x60mm, laser class 2M 789.83 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-9000-11000-04 Order no.: 70190090 Laser safety glasses, full protection, universal fit, comfortable fit, adjustable temple arms, CE-certified, 160mm x 144mm x 48mm, with Picotronic logo print. ● Wavelength: 10600nm, protection level DI LB3 Especially suitable for: Laser IR 10600nm 100.76 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH650-5-6-F(12x36)110 Order no.: 70148190 Adjustable Line lasermodule, line type point red, 110°, 650nm, 3mW, 3-6V DC, 12x40mm, class 1, incl.connector 2.5mm 66.30 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MULTI-MOUNT-09(45x75) Order no.: 70114065 Mount for Lasermodul 9mm, Diameter 45mm, Height 75mm 66.30 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD450-40-3(16x65)-DOE Order no.: 70146899 focusable isolated DOE lasermodule, blue, 450nm, 40mW, 3V DC, 16x65mm, class 3R, prepared for mounting a standard DOE 8x1,2mm 403.28 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE520-1-3(14x45)90DEG-F150-QCW Order no.: 70124637 Isolated line lasermodule, green, 90°, 520nm, 1mW, 3V DC, 14x45mm, class 1M, focus f=150mm, internal modulation 1kHz 302.44 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R398 Order no.: 70148398 Diffraktives optical Element DOE 85146-Dot Truely-Random Pattern - PC - 8x0.63mm - 95.0°x64.9° @940nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB635-2.5-FA(14x45)-AP-C300-NO-D Order no.: 70109863 lasermodule, WITHOUT driver, 635nm, 2.5mW, 14x45mm, with cable of 300mm, axial parallel 87.31 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!