DOE251-635-5-6(10x24)-ADJ
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 LINES - PC - 8x1,2mm 8.9° @650nm, 5V DC…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 520nm (grün) |
| Optical Power | 1mW |
| Laser Class | 2 |
| Divergence | 0.5mrad |
| Beam Diameter | 5mm |
| Size of Laserdot | <2..3mm@5m |
| Operating Distance | 50m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 200mm |
| Wire type | Belden, Typ 1007, 26AWG |
| Focus | collimated |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >6000h |
| Operating Voltage | 4.5 - 5.5, typ 5V DC |
| Operating Current | 30 - 80, typ 50mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -10°C - 60°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 7g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. |
| internal modulation frequency | 1kHz |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE650-5-3(12x32)10DEG Order no.: 70105056 line laser, red, 10°, 650nm, 5mW, 3V DC, 12x32mm, class 2M 60.42 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MULTI-MOUNT-10(45x75)-MAGNETIC Order no.: 70144154 Mount for Lasermodul 10mm, Diameter 45mm, Height 75mm, Magnetic Mount 72.18 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE246-635-5-6(10x22) Order no.: 70112184 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R246 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DG520-5-5(6.2x20.5)-QCW Order no.: 70118452 Dot lasermodule, green, 520nm, 5mW, 5V DC, 6.2x20.5mm, with external driver board, class 3R, internal modulation 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LFC635-5-5(9x20)45 Order no.: 70141726 cross laser, red, 45°, 635nm, 5mW, 5V DC, 9x20mm, class 1 25.97 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DA650-2-3(13x43.5)-F40000-C127 Order no.: 70131499 Dot Lasermodule, red, 650nm, 2mW, 3-5V DC, 13x43.5mm, class 3R, ultra far red dot 149.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE650-5-3(20x75)30-C3000 Order no.: 70109894 isolated Line lasermodule, red, 30°, 650nm, 5mW, 3V DC, 20x75mm, class 1 75.55 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LI635-2.5-3(8X28)-PL-F100 Order no.: 70156256 isolated, red linelaser, 635nm, 2.5mW, 3V DC, 8x28mm, class 1, focus 100mm, with protection lens 88.15 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!