DJ532-30-3(20x80)
Dot lasermodule, green, 532nm, 30mW, 3V DC, 20x80mm, class 3B
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Fiber |
| Wavelength | 520nm (grün) |
| Optical Power | 20mW |
| Laser Class | 3R |
| Operating Distance | 1m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 500mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 4.5 - 5, typ 5V DC |
| Operating Current | 30 - 100, typ 50mA |
| Housing Color | silver |
| Connector | CON-USB-A |
| Operating Temperature | -10°C - 50°C |
| Storage Temperature | -20°C - 85°C |
| Weight | 7g |
| Fiber core diameter | Ø170µm |
| Fiber included | Ja |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
| LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
| F520-1-5(18x39x11)-USB-FIBER5000 Order no.: 70145687 Fiber lasermodule, green, 520nm, 1mW, 5V DC, 18x39x11mm, class 2M, Light diffusing Fiber, Fiberlength 5m, USB Type A-Connector, 512.52 EUR |
| F520-50-3(14x147)-S-FIBER3M Order no.: 70149609 Fiber lasermodule, green, 520nm, 50mW, 3V DC, 14x147mm, class 3B, FC connector, Fiber core diameter 200 µm /0.22N.A., battery operated, including transmission fiber 3m with FC Connetor 840.25 EUR |
| F405-40-5(14x50) Order no.: 70143737 Fiber lasermodule, blue, 405nm, 40mW, 5V DC, 14x50mm, class 3B, FC connector, Fiber length 1000mm, Fiber core diameter 125 µm, incl collimating optic, intensity adjustment 0-3.0V (Yellow wire) 1,319.24 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!