MDE940-1-5(12X40)
Dot lasermodule, infrared, 940nm, 1mW, 5V DC, 12x40mm, class 1
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 1M |
| Divergence | 1mrad |
| Optics | acryl lense |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Protection Lens | Ja |
| Size | |
| Material | Bronze |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 6mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >3000h |
| Operating Voltage | 3 - 6, typ 5V DC |
| Operating Current | 15 - 70, typ 30mA |
| Housing Color | brass |
| Connector | 2.1 mm DC socket (GND inner) |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Power Supply included | Ja |
| Weight | 8.5g |
| Power Supply | Power Supply, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max, Connector 2,1x5,5x9,5mm center negative |
| Alpha | 21° |
| Beta | 14.6° |
| Gamma | 0.9° |
| Delta | 14.6° |
| Diameter (without holder) | 8mm |
| Material | PC |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE266-635-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111620 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE Solid Line PC - 8x1,2mm 5° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R266 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R282 Order no.: 70114317 Diffractive Optical Element DOE 1:99 Dot Line - PMMA - 8x1mm 19.1° @660nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD450-30-24(20x135)-M12 Order no.: 70121735 isolated, adjustable Line lasermodule, blue, 90°, 450nm, 30mW, 24V DC, 20x135mm, class 2M, stainless steel housing, incl. Mounting 840.25 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLD532-5-5(20x80)30DEG Order no.: 70116854 Modulated isolated Line lasermodule, green, 30°, 532nm, 5mW, 5V DC, 20x80mm, class 1M 285.63 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DC520-1-6(8x30)-F10000-C127 Order no.: 70129519 direct green dot laser diode module, 520nm, 1mW, Laser class 2 140.25 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD532-1-3(16x62)-DOE-C-NT Order no.: 70115338 focusable isolated DOE lasermodule, green, 532nm, 1mW, 3V DC, 16x62mm, class 2, incl. Power Supply 436.89 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE253-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111118 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE 11 LINES - PC - 8x1,2mm 41° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R253 369.66 EUR |
| PICO-LPG-520-1064-04 Order no.: 70189957 Laser safety goggles, full protection, universal fit, comfortable fit, adjustable arms, CE certified, 160mm x 144mm x 48mm, with Picotronic logo print ● Wavelength: 180-532nm, protection levels DIR LB5 + M LB5 ● Wavelength: 900-1080nm, protection level DIR LB5 Particularly suitable for: GREEN laser 520nm, GREEN 532nm and INFRARED 1064nm 117.56 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!