MDE940-1-5(12X40)
Dot lasermodule, infrared, 940nm, 1mW, 5V DC, 12x40mm, class 1
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 16mW |
| Laser Class | 2 |
| Divergence | 0.4mrad |
| Fan Angle | 90° |
| Line Thickness | adjustable |
| Operating Distance | 5m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 1500mm |
| Wire type | 22AWG, black, 3,6mm |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 4mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 21.6 - 26.4, typ 24V DC |
| Operating Current | 5 - 30, typ 13mA |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 16.5g |
| Stripping of wire | 5mm |
| Stripping of cable cover | 50mm |
![]() | LFNT-24-C Order no.: 70115055 Power Supply, Output: 24V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 24W max. SYS 1308-2424-W2E | 2,1 x 5,5 x 11 center positive 31.85 EUR |
![]() | |
|---|---|
| COROGUARD-LASER-FLOOR-MARKING Order no.: 70146790 line laser, red, 90°, 650nm, 16mW, 3V DC, 16x90mm, class 2, with Mount16, 30x65mm and power supply 218.40 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE213-635-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111286 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 11 Lines (Square Area) - PC - 8x1,2mm 42° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R213 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE263-635-5-6(10x22) Order no.: 70112351 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 1:5 Dot Line PC 8x1.2mm 5,9°, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R263 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CG520-5-12(20x59)45-WP-M8 Order no.: 70148718 Isolated Cross lasermodule, green, 45°, 520nm, 5mW, 12V DC, 20x59mm, class 1M, 800mm cable length, M8 4-pol connector, waterproof IP67, Vibration (DIN EN 60068-2-6 Standard), Shock (DIN EN 60068-2-29 Standard) 361.26 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-1-5(8x21)-F100 Order no.: 70103779 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 5V DC, 8x21mm, class 2, focus 100mm 41.93 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LABEL-DIN-CLASS2M-EN Order no.: 70119596 Safety Label english DIN EN 60825, Class 2M, 38x23mm, yellow, PET 0.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE206-635-5-6(10x24)-ADJ-NT Order no.: 70143874 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 17x17 Dots - PMMA - 8x1mm 21.5° @660nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 1M with DOE-DE-R206 with power supply 113.36 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE266-635-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111620 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE Solid Line PC - 8x1,2mm 5° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R266 268.82 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!