DOE257-635-5-5(10x24)-ADJ
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 51x51 Dots PC 8x1.2mm 31,8° @660nm, 5V DC…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 0.4mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 0.4mrad |
| Size of Laserdot | <1mm@1m |
| Operating Distance | 5m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 1000mm |
| Wire type | 24AWG, black, 3mm |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 3.5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 10 - 30, typ 18mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 3.5g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max. |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MDD635-1-5(12.7x34) Order no.: 70116359 modulated, isolated, Dot lasermodule, red, 635nm, 1mW, 5V DC, 12,7x34mm, class 2 100.76 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CB635-5-5(9x26)60-ADJ Order no.: 70134629 Adjustable Cross lasermodule, red, 60°, 635nm, 5mW, 3-5V DC, 9x26mm, class 1 41.09 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD635-100-24-F(20X80)-DOE Order no.: 70156812 Adjustable insulated DOE laser module, red, 635nm, 100mW, 24V DC, 20x80mm, class 3B, suitable for the installation of a standard DOE with 8x1.2mm 352.86 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE280-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70118841 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE CROSS - PC - 8x1,2mm 60° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R280 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE242-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111002 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE 16x16 DOTS - PC - 8x1,2mm 7° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R242 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-520-1064-05 Order no.: 70190113 Laser safety goggles, full protection, universal fit, comfortable fit, adjustable temple arms, CE certified ● Wavelength: 180-532nm, protection levels DIR LB5 + M LB5 ● Wavelength: 900-1080nm, protection level DIR LB5 Especially suitable for: LASER GREEN 520nm, GREEN 532nm, and INFRARED 1064nm 117.56 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R199 Order no.: 70148411 Diffraktive optical Element DOE Quasi-continous line - PC - 8x0.63mm - 45.5° @450nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DJ650-0.7-3(4x15)-70129496 Order no.: 70129496 smallest red laser module 55.38 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!