MLE650-15-24(14x62)30-F200-C700
Modulatable isolated Line lasermodule, red, 30°, 650nm, 15mW, 24V DC, 14x62mm,…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 1mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 0.8mrad |
| Line Thickness | <0.7mm@0.28m |
| Operating Distance | 0.28m |
| Optics | acryl lense |
| Laser technology | diode |
| Protection Lens | Ja |
| Size | |
| Material | Bronze |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | fixed (280mm) |
| Output Aperture | 6mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >3000h |
| Operating Voltage | 3 - 6, typ 5V DC |
| Operating Current | 20 - 45, typ 30mA |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 8.5g |
| Alpha | 10° |
| a | 18mm |
| Diameter (without holder) | 8mm |
| Material | PC |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CB635-2-3(16x45)-F250-PL Order no.: 70148893 isolated Cross lasermodule, red, 90°, 635nm, 2mW, 3V DC, 16x45mm, class 1, Focus 250mm 63.78 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R253 Order no.: 70108095 Diffractive Optical Element DOE 11 LINES - PC - 8x1,2mm 41.8° @635nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LABEL-DIN-CLASS3R-EN Order no.: 70119602 Safety Label english DIN EN 60825, Class 3R, 38x23mm, yellow, PET 0.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI635-0.4-5(8x21)-AP-F294 Order no.: 70120301 Dot lasermodule, red, 635nm, 0.4mW, 5V DC, 8x21mm, class 1, focus 294mm, axial parallel 52.02 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE252-635-5-6(10x22) Order no.: 70112245 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 5 LINES - PC - 8x1,2mm 23.9°, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R252 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD635-0.4-24(12x45) Order no.: 70118063 isolated adjustable dot laser, red, 635nm, 0.4mW, 24V DC, 12x45mm, class 1 77.23 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DA658-20-5(20x95) Order no.: 70116618 isolated Dot lasermodule, red, 658nm, 20mW, 5V DC, 20x95mm, class 3B 285.63 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE221-635-5-6(10x24)-ADJ Order no.: 70134001 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 1:72 DOT Circle - PMMA - 8x1mm 20.9° @532nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R221 104.96 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!