F450-50-3(14x147)-S-FIBER3M
Fiber lasermodule, blue, 450nm, 50mW, 3V DC, 14x147mm, class 3B, FC connector,…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 0.7mW |
| Laser Class | 2 |
| Divergence | 4mrad |
| Size of Laserdot | 0.13x0.05mm@0.2m |
| Operating Distance | 0.2m |
| Optics | acryl lense |
| Laser technology | diode |
| Size | |
| Material | Bronze |
| Cable length | 115mm |
| Wire type | 26AWG, UL, isolated |
| Focus | fixed (200mm) |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 3 - 6, typ 5V DC |
| Operating Current | 10 - 40, typ 30mA |
| Housing Color | brass |
| Operating Temperature | -10°C - 50°C |
| Storage Temperature | -20°C - 60°C |
| Weight | 5g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. |
| Stripping of wire | 3mm |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R243 Order no.: 70107999 Diffractive Optical Element DOE 17x17 Dots - PMMA - 8x1mm 7.1° @635nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CB520-10-5(20x90)110-ADJ-CON Order no.: 70135343 Adjustable cross laser module, green, 110°, 520nm, 10mW, 5V DC, 20x90mm, Class 1M, with 2.5mm DC hollow plug (+ inside) 403.28 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE212-520-15-24(20X135)-M12 Order no.: 70156294 isolated, adjustable DOE lasermodule, green, 520nm, 15mW, 24V DC, 20x135mm, class 2M, stainless steel housing, incl. Mounting, with DOE-DE-R212 (Cross) 25° @ 520nm 781.43 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE233-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70110975 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE 7 Lines (Square Area) - PC - 8x1,2mm 30° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R233 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LB650-1-3(16x45) Order no.: 70103717 isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 1mW, 3V DC, 16x45mm, class 1 53.70 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-QD635-5-6(10x22)-ADJ Order no.: 70108569 focusable DOE lasermodule, red, 635nm, 5mW, 3-12V DC, 10x22mm, class 3R 31.85 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DA450-0.4-5(12X40) Order no.: 70183795 Point laser module, blue, 450nm, 0.4mW, 5V DC, 12x40mm, Class 1 218.40 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE650-16-3-F-S(22x100)90 Order no.: 70110166 focusable Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 16mW, 3V DC, 22x100mm, class 2 193.19 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!