DOE-DE-R350
Diffractive Optical Element DOE 15 Lines (Rectangular) - 23,8° @ 520nm PC 8x1.…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 1mW |
| Laser Class | 2 |
| Divergence | 0.3mrad |
| Beam Diameter | 3mm |
| Size of Laserdot | <3.5mm@5m |
| Operating Distance | 10m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Axial Divergence | ±0.35° |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Focus | fixed (5.0m) |
| Output Aperture | 3.5mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 10 - 40, typ 19mA |
| Battery | CR123A Lithium Battery, 3V 1400mAh |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 74g |
![]() | LABEL-DIN-CLASS2-DE Order no.: 70110838 Safety Label german DIN EN 60825, Class 2, 38x23mm, yellow, PET 0.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLH980-120-5(22x60)60DEG-F300 Order no.: 70141818 isolated Line lasermodule, infrared, modulated, 60°, 980nm, 120mW, 5V DC, 22x60mm, class 3R 176.39 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD650-5-5(14x45)45DEG-WP Order no.: 70129410 isolated linelaser, red, 650nm, 5mW 5V DC, 45 degree, 14x45mm, class 1, focus 1000mm, waterproof IP67 120.92 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE281-635-5-6(10x22) Order no.: 70119459 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 1:11 Dot Line - PMMA - 8x1mm 16°, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R281 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LFBAT-AG13-SET Order no.: 70118230 AG13 (LR44) Alkaline Battery Set 5x2pcs, 3V DC, 12x11mm for 2pcs set 5.33 EUR |
![]() | |
|---|---|
| EJ830-110-3(9.5x28)-AWL Order no.: 70123968 isolated expander laser, infrared, 830nm, 110mW, 3V DC, 9,5x28mm, class 3R 218.40 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R220 Order no.: 70123258 Diffractive Optical Element DOE 1: 16 Dot Circle - PC - 8x1,2mm 45.5° @515nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE337-635-5-6(10x24)-ADJ Order no.: 70134216 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 1:99 Dot Line -PMMA - 8x1 mm 27.7° @635nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 1M with DOE-DE-R337 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE254-635-5-5(10x24) Order no.: 70132410 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 25 LINES - PC - 8x1,2mm 37°, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R254 104.96 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!