F450-50-3(14x147)-S-FIBER3M
Fiber lasermodule, blue, 450nm, 50mW, 3V DC, 14x147mm, class 3B, FC connector,…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 3mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 1mrad |
| Fan Angle | 110° |
| Line Thickness | adjustable |
| Operating Distance | 0.8m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 150mm |
| Wire type | 24AWG, black, 3mm |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 6mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 3 - 5, typ 4.5V DC |
| Operating Current | 15 - 30, typ 20mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -10°C - 40°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 7.3g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max. |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| AMH650-5-5(14x45) Order no.: 70112924 modulated focusable isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 5mW, 5V DC, 14x45mm, class 3R 201.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| KS-MOUNT-12(36X62)-MAGNETIC Order no.: 70160246 Magnetic mount for laser module 12mm, diameter 36mm, height 62mm, plastic, holding force 6.5 kg 18.40 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH650-20-24(20x80)-M12 Order no.: 70128642 isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 20mW, 24V DC, 20x80mm, class 2M, with connector M12 without cable 252.02 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LB660-50-5(19x95)45DEG-PWL Order no.: 70142686 Line laser, 45°, red, 660nm, 50mW, 5V DC, 19x95 mm, thermal shutdown @50°C, adjustable focus, 130mW laser diode 848.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE242-635-5-6(10x22) Order no.: 70112153 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 16x16 DOTS - PC - 8x1,2mm 7°, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R242 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R248 Order no.: 70108040 Diffractive Optical Element DOE CROSS - PC - 8x1,2mm 37° @645nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE218-635-5-3-F(12x38) Order no.: 70119725 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE Cross - PMMA - 8x1mm 15°, 3V DC, Ø12x38mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R218 210.00 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH520-12-5(40x100)120-M12-F3000 Order no.: 70134728 Isolated Line/Cross lasermodule, green, 120°, 520nm, 12mW, 5V DC, 20x120mm, class 2M, with connector, Line and cross exchangeable 453.70 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!