F450-50-3(14x147)-S-FIBER3M
Fiber lasermodule, blue, 450nm, 50mW, 3V DC, 14x147mm, class 3B, FC connector,…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 24mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 1mrad |
| Fan Angle | 45° |
| Line Thickness | <1.5mm@3m |
| Operating Distance | 10m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Protection Lens | Ja |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 1500mm |
| Wire type | 22AWG, black, 3,6mm |
| Focus | fixed (3000mm) |
| Output Aperture | 5.5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 40 - 80, typ 60mA |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 52g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max. |
| Protection Class | IPIP 54 |
| Stripping of wire | 5mm |
| Stripping of cable cover | 50mm |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LFD650-3-3(6x20)-3000H-ADJ Order no.: 70133578 Adjustable Dot lasermodule, red, 650nm, 3mW, 3V DC, 6x20mm, class 3R 15.04 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PROTECTION-GLASSES-LABEL-ML1 Order no.: 70143263 Aufkleber Aufbewahrungsbox für Laserschutzbrille: ML1 3.16 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE650-5-3(12x32)30-F500-C1500 Order no.: 70106039 isolated Line lasermodule, red, 30°, 650nm, 5mW, 3V DC, 12x32mm, class 2 62.10 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MULTI-MOUNT-15(45x75)-MAGNETIC Order no.: 70135633 Mount for Lasermodul 15mm, Diameter 45mm, Height 75mm, Magnetic Mount 72.18 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R223 Order no.: 70114294 Diffractive Optical Element DOE 2 x 2 + 1 Dots - PMMA - 8x1mm 16.1° @635nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LI650-4-5(10x30)60DEG-F100 Order no.: 70116885 isolated Line lasermodule, red, 60°, 650nm, 4mW, 5V DC, 10x30mm, focus 100mm, class 1 46.97 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE248-635-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111422 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE CROSS - PC - 8x1,2mm 37° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R248 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICOMARK-520-600 Order no.: 70158724 collimated isolated Line lasermodule, green, 520nm, 600mW, 230V, 80x80mm, class 3B 1,083.95 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!