F450-50-3(14x147)-S-FIBER3M
Fiber lasermodule, blue, 450nm, 50mW, 3V DC, 14x147mm, class 3B, FC connector,…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 1mW |
| Laser Class | 2 |
| Divergence | 1mrad |
| Size of Laserdot | 6mm@3m |
| Operating Distance | 3000m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Beam Mode | TEM00 |
| Laser technology | Solid State (YVO4+KTP) |
| Size | |
| Material | Bronze |
| Cable length | 127mm |
| Focus | fixed (3000mm) |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >3000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 10 - 150, typ 50mA |
| Housing Color | brass |
| Operating Temperature | 20°C - 30°C |
| Storage Temperature | -20°C - 65°C |
| Warm up time | <15min |
| Weight | 14g |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LFD650-3-3(6x20)-3000H-ADJ Order no.: 70133578 Adjustable Dot lasermodule, red, 650nm, 3mW, 3V DC, 6x20mm, class 3R 15.04 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LFC635-5-5(9x20)45 Order no.: 70141726 cross laser, red, 45°, 635nm, 5mW, 5V DC, 9x20mm, class 1 25.97 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC650-5-24-F(14x55)45-C100-CON Order no.: 70145830 Adjustable isolated line laser module, red, 45°, 650nm, 5mW, 24V DC, 14x55mm, Class 1, with M12 connector 125.13 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB650-25-3(16x45) Order no.: 70102208 focusable isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 25mW, 3V DC, 16x45mm, class 3B 336.05 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LDI650-5-24(14x50)-F1000-CON Order no.: 70126921 isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 5mW, 24V DC, 14x50mm, class 1, cablelength 2m, with connector M12x1 137.73 EUR |
![]() | |
|---|---|
| L520-2-3(10x38)-F5000-C127 Order no.: 70129595 Isolated line laser, 520nm, green, 2mW, 3-7V DC, 90°, 10x38mm, class 1 218.40 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC635-1-3(6x30)-F150 Order no.: 70107159 Line lasermodule, red, 90°, 635nm, 1mW, 3V DC, 6x30mm, class 1 85.63 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LABEL-DIN-CLASS2-EN Order no.: 70115024 Safety Label english DIN EN 60825, Class 2, 38x23mm, yellow, PET 0.60 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!