L520-2-3(10x38)-F5000-C127
Isolated line laser, 520nm, green, 2mW, 3-7V DC, 90°, 10x38mm, class 1
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 520nm (grün) |
| Optical Power | 10mW |
| Laser Class | 1M |
| Divergence | 0.5mrad |
| Fan Angle | 110° |
| Line Thickness | <1.5mm@3m |
| Operating Distance | 3m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Stability | +/- 3% @ -10-50°C |
| Axial Divergence | ±2.5° |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 148mm |
| Wire type | 22AWG, black, 3,6mm |
| Focus | fixed (3000mm) |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >6000h |
| Operating Voltage | 4.5 - 5.5, typ 5V DC |
| Operating Current | 40 - 180, typ 100mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -10°C - 60°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 55g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. |
| internal modulation frequency | 1kHz |
| Stripping of wire | 3mm |
| Stripping of cable cover | 48mm |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| F520-5-5(14X50)-CON-SMA Order no.: 70155525 Fiber lasermodule, green, 520nm, 5mW, 5V DC, 14x50mm, class 1, SMA connector, Fiber core diameter 200 µm /0.22N.A. 302.44 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE335-635-10-5-F(16X62) Order no.: 70183146 Adjustable isolated DOE laser module, red, 635nm, 10mW, 5V DC, 16x62mm, Class 2M, includes DOE 33000-point pseudo-random pattern (45.4°x31.2°@635nm) 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE241-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70110999 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE 21x21 DOTS - PC - 8x1,2mm 6.7° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R241 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-0.4-3(5x12)-F15 Order no.: 70129281 micro dot lasermodule, red, 650nm, 0.4mW, class 1, 5x12mm, 3V DC, 15mm focus distance 48.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH532-10-24(20x80)-M12 Order no.: 70133721 isolated Line lasermodule, green, 90°, 532nm, 10mW, 24V DC, 20x80mm, class 2M, with connector M12 without cable 352.86 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD532-10-24(20x80)-70115666 Order no.: 70115666 isolated Line lasermodule, green, 90°, 532nm, 10mW, 24V DC, 20x80mm, class 1, with laserlabel 3mm from front edge Weight: 68g 226.81 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE281-635-5-6(10x22) Order no.: 70119459 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 1:11 Dot Line - PMMA - 8x1mm 16°, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R281 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DDI650-1.5-5(12x25)-C200 Order no.: 70127263 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 1.5mW, 5V DC, 12x25mm, class 3R, cable length 200mm 28.63 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!