DDI650-1.5-5(12x25)-C200
isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 1.5mW, 5V DC, 12x25mm, class 3R, cable le…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 25mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 0.8mrad |
| Fan Angle | 90° |
| Line Thickness | <2mm@3m |
| Operating Distance | 3m |
| Optics | acryl lense |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 1000mm |
| Wire type | Belden, AWG 28, 2.20mm, SK-20554-604(2CX28AWG) |
| Focus | fixed (3000mm) |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 90 - 150, typ 120mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -10°C - 40°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 18g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max. |
| Stripping of wire | 5mm |
| Stripping of cable cover | 50mm |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE520-30-5(20x118)-F3000-SIDE-NT Order no.: 70145151 isolated Line lasermodule, green, 110°, 520nm, 30mW, 5V DC, 20x118mm, focus 3m, class 2, 90° turned Head, with power supply 571.34 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-0.4-3(8x21)-AP Order no.: 70121582 isolated dot lasermodule, red, 650nm, 0.4mW, 3V DC, 8x21mm, class 1, axial parallel 42.77 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CB635-2-5(16x45)15-F500 Order no.: 70138702 isolated cross lasermodule, red, 15°, 635nm, 2mW, 5V DC, 16x45mm, class 1M 88.15 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!