DOE242-635-5-6(10x22)
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 16x16 DOTS - PC - 8x1,2mm 7°, 5V DC, Ø10x…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 520nm (grün) |
| Optical Power | 45mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 0.6mrad |
| Fan Angle | 90° |
| Line Thickness | <3mm@7m |
| Operating Distance | 25m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Beam Mode | TEM00 |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Stability | +/- 5% @ -10-45°C |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 1750mm |
| Wire type | H05VV-F |
| Focus | fixed (7.0m) |
| Output Aperture | 8mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 207 - 253, typ 230V AC |
| Operating Current | 5 - 15, typ 10mA |
| Housing Color | silver |
| Connector | AC CEE 7/7 |
| Operating Temperature | -10°C - 60°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 920g |
![]() | NF-S-419424-1-16A Order no.: 70115031 Power Line Filter 16A 250V AC, 50/60Hz to protect Lasermodules from voltage peaks 144.45 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE342-520-5-3-F(16x65)-QCW Order no.: 70142280 Adjustable DOE lasermodule, direct green Laserdiode, 520nm, 5mW, 3V DC, 16x65mm, class 1, internal modulation, with DOE-DE-R342 (Cross 52°@ 515 nm) 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DG520-5-5(6.2x20.5)-QCW Order no.: 70118452 Dot lasermodule, green, 520nm, 5mW, 5V DC, 6.2x20.5mm, with external driver board, class 3R, internal modulation 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD635-10-5(16X65)-DOE Order no.: 70138160 focusable isolated DOE lasermodule, red, 635nm, 10mW, 5V DC, 16x65mm, class 3R 235.21 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!