DOE251-635-5-6(10x24)-ADJ
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 LINES - PC - 8x1,2mm 8.9° @650nm, 5V DC…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 0.4mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 1.5mrad |
| Beam Diameter | 2mm |
| Size of Laserdot | 0.4mm@0.294m |
| Operating Distance | 0.294m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | diode |
| Axial Divergence | ±0.1° |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Focus | fixed (294mm) |
| Output Aperture | 2mm |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 4.5 - 5.5, typ 5V DC |
| Operating Current | 20 - 55, typ 35mA |
| Housing Color | silver |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 3g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| E635-2-3(20x120)APT15 Order no.: 70106589 expander laser, red, 635nm, 2mW, 3V DC, 20x120mm, class 2M 235.21 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MULTI-MOUNT-21(45x75)-MAGNETIC Order no.: 70144253 Mount for Lasermodul 21mm, Diameter 45mm, Height 75mm, Magnetic Mount 72.18 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MD650-1-5(12x34)-Q Order no.: 70104905 modulated focusable isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 5V DC, 12x34mm, class 2 62.94 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB520-10-24-FA(20x80)F22000PL-WP Order no.: 70147056 isolated dot lasermodule, green, 520nm, 10mW, 24V DC, 20x80mm, class 3R, Water proof IP 67, Focal position 22000mm, cable length C5000 378.07 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CB635-2-5(16X58)5DEG Order no.: 70116588 isolated Cross lasermodule, red, 5°, 635nm, 2mW, 5V DC, 16x58mm, class 1 82.27 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD635-1-3(21x21x50) Order no.: 70109306 isolated Dot lasermodule, red, 635nm, 1mW, 3V DC, 21x21x50mm, class 2 77.23 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD980-80-3(22x65) Order no.: 70101478 focusable isolated Dot lasermodule, infrared, 980nm, 80mW, 3V DC, 22x65mm, class 3B 140.25 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE520-7-5(12X40)30DEG-F400 Order no.: 70181210 line lasermodule, green, 30°, 520nm, 7mW, 5V DC, 12x40mm, class 2, focus 400mm 226.81 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!