DOE242-635-5-6(10x22)
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 16x16 DOTS - PC - 8x1,2mm 7°, 5V DC, Ø10x…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 0.4mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 1.5mrad |
| Beam Diameter | 2mm |
| Size of Laserdot | <3..5mm@5m |
| Operating Distance | 10m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | diode |
| Axial Divergence | ±0.1° |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 300mm |
| Wire type | 18AWG, black, 3,6mm |
| Focus | collimated |
| Output Aperture | 2mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 4.5 - 5.5, typ 5V DC |
| Operating Current | 20 - 55, typ 35mA |
| Housing Color | silver |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 3g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DA532-5-3(20x95)-CON Order no.: 70133325 Dot lasermodule, green, 532nm, 5mW, 3V DC, 20x95mm, class 3R, with 2.5mm connector 226.81 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DE405-12-6(22x65) Order no.: 70107852 focusable isolated Dot lasermodule, blue, 405nm, 12mW, 6V DC, 22x65mm, class 3B 554.54 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE350-520-5-3-F(16x65)-QCW Order no.: 70146325 Adjustable DOE lasermodule, direct green Laserdiode, 520nm, 5mW, 3V DC, 16x65mm, class 2M, internal modulation, with DOE350 15 Linien (rechteckig) - 23,8° @ 520nm PC 8x1.2mm 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH520-5-5-F(20x90)110 Order no.: 70140934 Adjustable Line lasermodule, green, 110°, 520nm, 5mW, 5V DC, 20x90mm, class 1M 285.63 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DG520-5-24(6x19) Order no.: 70121056 focusable Dot lasermodule, green, 520nm, 5mW, 12-24V DC, 6x19mm, with external driver board, class 3R 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MD650-1-5(12x34)-Q Order no.: 70104905 modulated focusable isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 5V DC, 12x34mm, class 2 62.94 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE520-45-230(40x210) Order no.: 70121797 isolated Line lasermodule, direct green, 90°, 520nm, 45mW, 230V AC, 40x210mm, class 2M, incl. Mounting 831.85 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE342-520-5-3-F(16x65)-QCW Order no.: 70142280 Adjustable DOE lasermodule, direct green Laserdiode, 520nm, 5mW, 3V DC, 16x65mm, class 1, internal modulation, with DOE-DE-R342 (Cross 52°@ 515 nm) 369.66 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!