DOE280-532-5-3(16x90)-NT
DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE CROSS - PC - 8x1,2mm 60° with power sup…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 520nm (grün) |
| Optical Power | 0.1mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 0.4mrad |
| Fan Angle | 90° |
| Line Thickness | adjustable |
| Operating Distance | 1m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Stability | +/- 3% @ -10-50°C |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >6000h |
| Operating Voltage | 12 - 24, typ 24V DC |
| Operating Current | 5 - 40, typ 20mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -10°C - 60°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 16g |
![]() | NT-TT-12 Order no.: 70122992 Power Supply with connector, Output: 12V DC, Input: 90-264V AC, 50-60Hz, Output Power: 30W max. with DC plug 2,5x5,5x9,5mm. DC Cord 1800mm 50.34 EUR |
![]() | |
|---|---|
| F450-1-5(18x39x11)-USB-FIBER1000 Order no.: 70145656 Fiber lasermodule, blue, 450nm, 1mW, 5V DC, 18x39x11mm, class 2M, Light diffusing Fiber, Fiberlength 1m, USB Type A-Connector, 310.84 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD405-1-3(16x65)-DOE Order no.: 70115284 focusable isolated DOE lasermodule, blue, 405nm, 1mW, 3V DC, 16x65mm, class 2 512.52 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE252-635-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111460 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 5 LINES - PC - 8x1,2mm 23.9° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R252 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD520-10-3(12x38)-DOE Order no.: 70143706 focusable isolated DOE lasermodule, green, 520nm, 10mW, 3V DC, 12x38mm, class 3R, prepared for mounting a standard DOE 8x1,2mm 319.24 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!