L520-2-3(10x38)-F5000-C127
Isolated line laser, 520nm, green, 2mW, 3-7V DC, 90°, 10x38mm, class 1
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 1mrad |
| Fan Angle | 18° |
| Line Thickness | <2mm@1m |
| Operating Distance | 1m |
| Optics | acryl lense |
| Laser technology | diode |
| Protection Lens | Ja |
| Size | |
| Material | Bronze |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | fixed (1000mm) |
| Output Aperture | 6mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >3000h |
| Operating Voltage | 3 - 6, typ 5V DC |
| Operating Current | 25 - 65, typ 45mA |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 8.5g |
| Alpha | 16° |
| Beta | 1.6° |
| a | 28mm |
| b | 2.8mm |
| Diameter (without holder) | 8mm |
| Material | PMMA |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DDI650-1.5-5(12x25)-C200 Order no.: 70127263 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 1.5mW, 5V DC, 12x25mm, class 3R, cable length 200mm 28.63 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE280-635-5-5(10x24)-ADJ Order no.: 70134186 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE CROSS - PC - 8x1,2mm 60° @635nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R280 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LDI650-5-24(14x50)-F1000-CON Order no.: 70126921 isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 5mW, 24V DC, 14x50mm, class 1, cablelength 2m, with connector M12x1 137.73 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CA520-5-24(20X80) Order no.: 70154573 Isolated cross lasermodule, green, 90°, 520nm, 5mW, 24V DC, 20x80mm, class 1 226.81 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC635-1-3(6x30)-F150 Order no.: 70107159 Line lasermodule, red, 90°, 635nm, 1mW, 3V DC, 6x30mm, class 1 85.63 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LABEL-DIN-CLASS1M-DE Order no.: 70114218 Safety Label german DIN EN 60825, Class 1M, 38x23mm, yellow, PET 0.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE286-635-5-6(10x24)-ADJ Order no.: 70134100 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW,DOE 1 Solid Line - 8x1 mm 30.5° @660nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R286 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD520-10-5(20x80)110DEG-QCW-V3 Order no.: 70126440 Line lasermodule, green, 110°, 520nm, 10mW, 5V DC, 20x80mm, class 1M, cable 148mm, internal modulation 1kHz, V3, housing diameter tolerance H9 83.95 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!