DOE242-635-5-6(10x22)
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 16x16 DOTS - PC - 8x1,2mm 7°, 5V DC, Ø10x…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 0.5mrad |
| Operating Distance | 1m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | diode |
| Protection Lens | Ja |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 1360mm |
| Focus | fixed |
| Output Aperture | 6mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 30 - 90, typ 60mA |
| Housing Color | cyan |
| Connector | 2.5 mm DC plug (GND pole inner) |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Power Supply included | Ja |
| Weight | 43g |
| Power Supply | Power Supply, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max, Connector 2,5x5,5x9,5mm center negative |
| Alpha | 16.1° |
| Beta | 14.4° |
| Gamma | 11.4° |
| Delta | 11.4° |
| a | 28mm |
| b | 19.9mm |
| c | 19.9mm |
| d | 19.9mm |
| Diameter (without holder) | 8mm |
| Material | PMMA |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CB635-2-5(16X58)5DEG Order no.: 70116588 isolated Cross lasermodule, red, 5°, 635nm, 2mW, 5V DC, 16x58mm, class 1 82.27 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC650-5-24-F(14X55)45-CON21 Order no.: 70157659 focusable isolated Line lasermodule, red, 45°, 650nm, 5mW, 24V DC, 14x55mm, class 1, DC-Plug 2.1mm 133.53 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE287-520-5-3(16x90)-NT Order no.: 70119053 DOE Laser Module 520nm, green, 5mW, DOE 41 LINES - PC - 8x1,2mm 63° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R287 470.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE241-520-5-3(16x90)-NT Order no.: 70119176 DOE Laser Module 520nm, green, 5mW, DOE 21x21 DOTS - PC - 8x1,2mm 6.7° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R241 470.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE342-520-5-3-F(16x65)-QCW Order no.: 70142280 Adjustable DOE lasermodule, direct green Laserdiode, 520nm, 5mW, 3V DC, 16x65mm, class 1, internal modulation, with DOE-DE-R342 (Cross 52°@ 515 nm) 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC532-5-24-F(20x80)60DEG Order no.: 70132892 isolated line laser, green, 532nm, 60°, 5mW, 24 V DC, 20x80mm, class 1, adjustable focus 243.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH658-25-3(14x55)10DEG-F500 Order no.: 70121452 isolated Line lasermodule, red, 10°, 658nm, 25mW, 3V DC, 14x55mm, focus 500mm class 3R, uniform Intensity Distribution 310.84 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PROTECTION-GLASSES-LABEL-CT2 Order no.: 70143256 Aufkleber Aufbewahrungsbox für Laserschutzbrille: CT2 3.16 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!