MDE940-1-5(12X40)
Dot lasermodule, infrared, 940nm, 1mW, 5V DC, 12x40mm, class 1
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 1M |
| Divergence | 0.5mrad |
| Fan Angle | 30° |
| Line Thickness | <1.5mm@3m |
| Operating Distance | 3m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Beam Mode | TEM00 |
| Laser technology | Solid State (YVO4+KTP) |
| Stability | +/- 20% @ 15-30°C |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | fixed (3000mm) |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Max. Mod. Frequency | 10kHz |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 4.5 - 5.5, typ 5V DC |
| Operating Current | 120 - 250, typ 150mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | 15°C - 30°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Warm up time | <15min |
| Weight | 55g |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DC520-1-6(8x30)-F10000-C127 Order no.: 70129519 direct green dot laser diode module, 520nm, 1mW, Laser class 2 140.25 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD532-1-3(16x62)-DOE-C-NT Order no.: 70115338 focusable isolated DOE lasermodule, green, 532nm, 1mW, 3V DC, 16x62mm, class 2, incl. Power Supply 436.89 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE253-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111118 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE 11 LINES - PC - 8x1,2mm 41° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R253 369.66 EUR |
| PICO-LPG-520-1064-04 Order no.: 70189957 Laser safety goggles, full protection, universal fit, comfortable fit, adjustable arms, CE certified, 160mm x 144mm x 48mm, with Picotronic logo print ● Wavelength: 180-532nm, protection levels DIR LB5 + M LB5 ● Wavelength: 900-1080nm, protection level DIR LB5 Particularly suitable for: GREEN laser 520nm, GREEN 532nm and INFRARED 1064nm 117.56 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DC650-1-3(8x25)-HT-CON-JST Order no.: 70125993 Isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 3V DC, 8x25mm, class 2, protection class IP67, High Temperature Module max. 70°C operating Temp. incl. JST-ZHR-2 86.47 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD532-30-24(20x135)-M12-DOE Order no.: 70148695 isolated, adjustable DOE lasermodule, green, 532nm, 30mW, 24V DC, 20x135mm, class 3B, stainless steel housing, incl. Mounting 739.41 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE245-635-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111392 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE CROSS - PC - 8x1,2mm 10° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2 with DOE-DE-R245 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE270-635-5-6(10x24)-ADJ Order no.: 70134094 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW,DOE CROSS - 30 - PC - 8x2.1mm 30° @640nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 1M with DOE-DE-R270 104.96 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!