DOE251-635-5-6(10x24)-ADJ
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 LINES - PC - 8x1,2mm 8.9° @650nm, 5V DC…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Cross |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 2mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 0.3mrad |
| Fan Angle | 5° |
| Line Thickness | <0.3mm@0.075m |
| Operating Distance | 0.075m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | fixed (75mm) |
| Output Aperture | 6.8mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 5V DC |
| Operating Current | 20 - 50, typ 35mA |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 23.5g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. |
| Verticality | < ±0.5° |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD635-1-3(21x21x50) Order no.: 70109306 isolated Dot lasermodule, red, 635nm, 1mW, 3V DC, 21x21x50mm, class 2 77.23 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD980-80-3(22x65) Order no.: 70101478 focusable isolated Dot lasermodule, infrared, 980nm, 80mW, 3V DC, 22x65mm, class 3B 140.25 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE520-7-5(12X40)30DEG-F400 Order no.: 70181210 line lasermodule, green, 30°, 520nm, 7mW, 5V DC, 12x40mm, class 2, focus 400mm 226.81 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MULTI-MOUNT-13(45x75)-MAGNETIC Order no.: 70144185 Mount for Lasermodul 13mm, Diameter 45mm, Height 75mm, Magnetic Mount 72.18 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LFL520-5-3(19x86)90 Order no.: 70136081 Line Pointer green 90° 5mW with CR123A 69.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DC850-0.3-6(8x26) Order no.: 70152470 Focusable Dot lasermodule, infrared, 850nm, min. 0.3mW, max. 0.4mW, 6V DC, 8x26mm, class 1 52.02 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R261 Order no.: 70108187 Diffractive Optical Element DOE Viewfinder ( Dot Circle + Cross) PC - 8x1,2mm 6,3° @653nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DH635-4-3(12x34) Order no.: 70101638 focusable isolated Dot lasermodule, red, 635nm, 4mW, 3V DC, 12x34mm, class 3R 61.26 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!