LFD635-5-3(12x30.5)
focusable Dot lasermodule, red, 635nm, 5mW, 3V DC, 12x30.5mm, class 3R
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 3mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 0.5mrad |
| Fan Angle | 45° |
| Line Thickness | <0.7mm@0.1 |
| Operating Distance | 0.1m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 3000mm |
| Wire type | 22AWG, black, 3,6mm |
| Focus | fixed |
| Output Aperture | 5.5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 21.6 - 26.4, typ 24V DC |
| Operating Current | 5 - 40, typ 21mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 80g |
| Stripping of wire | 5mm |
| Stripping of cable cover | 50mm |
![]() | LFNT-24-C Order no.: 70115055 Power Supply, Output: 24V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 24W max. SYS 1308-2424-W2E | 2,1 x 5,5 x 11 center positive 31.85 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICOMARK-650-1000-110DEG Order no.: 70159424 collimated isolated Line lasermodule, red, 110°, 650nm, 1000mW, 230V, 80x80mm, class 3B 1,109.16 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB650-2.5-3-FA(14x45) Order no.: 70100839 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 2.5mW, 3V DC, 14x45mm, class 3R 52.02 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH520-10-24(20x80)-PL-F500-WP Order no.: 70122985 isolated Line lasermodule, green, 90°, 520nm, 10mW, 24V DC, 20x80mm, class 1M, Water proof IP 67, focus 500mm 688.99 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CG520-10-24-F(20X90)50DEG Order no.: 70159493 focusable isolated Cross lasermodule, green, 50°, 520nm, 10mW, 24V DC, 20x90mm, class 2M 344.45 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-0.4-3(5x12) Order no.: 70121315 micro dot lasermodule, red, 650nm, 0.4mW, class 1, 5x12mm, 3V DC 50.34 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CB635-5-5(16x45) Order no.: 70109016 isolated cross lasermodule, red, 90°, 635nm, 5mW, 5V DC, 16x45mm, class 1 108.32 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CI520-4-3(12x47) Order no.: 70124668 Cross lasermodule, 90°, direct green Laserdiode, 520nm, 4mW, 3V DC, 12x47mm, class 1 138.57 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R242 Order no.: 70107982 Diffractive Optical Element DOE 16x16 DOTS - PC - 8x1,2mm 7.1° @635nm 49.50 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!