MDE940-1-5(12X40)
Dot lasermodule, infrared, 940nm, 1mW, 5V DC, 12x40mm, class 1
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 10mW |
| Laser Class | 3B |
| Divergence | 0.5mrad |
| Size of Laserdot | adjustable |
| Operating Distance | 50m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 30 - 90, typ 60mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 10g |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-950-1064 Order no.: 70183337 Laser Safety Eyewear, complete protection, universal fit, comfortable fit over prescription glasses or alone, adjustable temples, side-shields for wide field of view, CE Certified ,Fitover - 144mm x 145mm x 50mm, with Picotronic Logo imprint * ● Wavelength: 630-711nm, lb rating DIR LB5 ● Wavelength: 648-708nm, lb rating D LB5 + IR LB6 ● Wavelength: 651-704nm, lb rating D LB5 + IR LB7 ● Wavelength: 654-699nm, lb rating D LB5 + IR LB8 * ● Wavelength: 654-699nm, lb rating D LB5 + IR LB8 ● Wavelength: 712-713nm, lb rating DIR LB4 ● Wavelength: 714-717nm, lb rating DIR LB3 * Especially suitable for: Laser RED 635nm, RED 650nm and RED 660nm 420.08 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DA635-8-24(20x95) Order no.: 70116601 isolated Dot lasermodule, red, 635nm, 8mW, 24V DC, 20x95mm, class 3B 285.63 EUR |
| KS-MOUNT-20(36X62)-MAGNETIC Order no.: 70160253 Magnetic mount for laser module 20mm, diameter 36mm, height 62mm, plastic, holding force 6.5 kg 18.40 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB635-1-3-FA(14x45)-F20000 Order no.: 70114812 Isolated Dot lasermodule, red, 635nm, 1mW, 3V DC, 14x45mm, class 2 61.26 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE213-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70110920 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE 11 Lines (Square Area) - PC - 8x1,2mm 42° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R213 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE283-635-5-5(10x24)-ADJ Order no.: 70133967 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE Solid Line PC - 8x1,2mm 20° @633nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R283 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE218-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70110944 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE Cross - PMMA - 8x1mm 15° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R218 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| Mount-12(20x57) Order no.: 70113686 Mount for Lasermodul 12mm, Diameter 20mm, Height 57mm 58.74 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!