F635-1-5(42x105x62)
Fiber lasermodule, red, 635nm, 1mW, 5V DC, 42x62x105mm, class 2M, FC connector,…
¿Le sorprende que informemos de nuestros precios de manera tan clara? ¿Sólo recibe ofertas individuales de otros proveedores? Nuestro cálculo de costos se basa en la transparencia, la confianza y la igualdad de trato de todos nuestros clientes - ¡y así usted tiene la opción de comparar!
| Unidades: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Descuento: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 0.5mrad |
| Optics | acryl lense |
| Laser technology | Solid State (YVO4+KTP) |
| Stability | +/- 20% @ 15-30°C |
| Protection Lens | Ja |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 1360mm |
| Focus | fijo |
| Output Aperture | 6mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 125 - 375, typ 250mA |
| Housing Color | cyan |
| Connector | 2.5 mm DC plug (GND pole inner) |
| Operating Temperature | 15°C - 30°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Warm up time | <15min |
| Power Supply included | Ja |
| Weight | 43g |
| Power Supply | Power Supply, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max, Connector 2,5x5,5x9,5mm center negative |
| Alpha | 21° |
| Beta | 14.6° |
| Gamma | 0.9° |
| Delta | 14.6° |
| a | 37mm |
| b | 26mm |
| c | 1.6mm |
| d | 26mm |
| Material | PMMA |
![]() | AM1-1203SZ Pedido Nr.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE255-532-5-3(16x90)-NT Pedido Nr.: 70111132 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE 65Lines (Square Area, Central Line Thicker) PC 8x1.2mm 25.8° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R255 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-620-700-04 Pedido Nr.: 70189926 Laser safety goggles, full protection, universal fit, comfortable fit, adjustable temples, CE-certified, 160mm x 144mm x 48mm, with Picotronic logo print ● Wavelength: 620-700nm, Protection levels D LB5 + IR LB8 LP Especially suitable for: Laser Red 635nm, RED 650nm 119.24 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LABEL-DIN-CLASS3B-EN Pedido Nr.: 70119633 Safety Label english DIN EN 60825, Class 3B, 38x23mm, yellow, PET 0.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH520-15-6(20x90)110-ADJ-CON Pedido Nr.: 70139686 Adjustable line lasermodule, green, 110°, 520nm, 15mW, 6V DC, 20x90mm, class 2M, incl. connector 352.86 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE205-635-1-24-F(12X54)-C300 Pedido Nr.: 70184365 Adjustable isolated DOE laser module, red, 635nm, 1mW, 24V DC, 12x54mm, Class 1, includes DOE R205 193.19 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD635-1-6(12x50)-WP Pedido Nr.: 70147247 isolated dot laser, red, 635nm, 1mW, 6V DC, 12x50mm, class 2, waterproof IP67, protection lens 123.45 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC520-16-3-F(14x55)30-C5000-NT Pedido Nr.: 70151039 focusable isolated Line lasermodule, green, 30°, 520nm, 16mW, 3V DC, 14x55mm, class 2M, internal modulation 1kHz, cable length 5m, incl. power supply 420.08 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-660-BOX Pedido Nr.: 70144888 Laser safety glasses, full protection, universal fit, comfortable fit over glasses or alone, adjustable arms, side protection for a wide field of view, CE certified, Fitover - 144mm x 145mm x 50mm, with Picotronic logo print - Wavelength: 180-315nm, protection levels D LB6 + R LB4; Wavelength: >315-400nm, protection level DR LB4; Wavelength: >615-660nm, protection level DIR LB3 - Wavelength: >660-665nm, protection level DIR LB4; Wavelength: >665-715nm, protection levels D LB4 + IR LB5; Wavelength: 694nm, protection level IR LB7 - Especially suitable for: Laser ULTRAVIOLET 180nm and RED 660nm Includes: Wall holder for safe storage of laser safety glasses - Box made of ABS plastic - Patented tilt opening for quick and easy removal - Includes sticker for labeling the wavelength range - Mounting material for wall installation is included 1x Sticker with mandatory sign "Wear safety glasses" 1x Sticker for indicating hazards from optical radiation 336.05 EUR |
Según el ámbito de aplicación, hay que tener en cuenta diferentes aspectos de seguridad. Aprenda más en nuestra guía de seguridad.
Ir a guía de seguridad
Módulos láser con patrones geométricos para numerosas aplicaciones prácticas.
¡Descubra más!