DOE233-635-5-3(16x90)-NT
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 Lines (Square Area) - PC - 8x1,2mm 30°…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 1.8mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 0.8mrad |
| Fan Angle | 90° |
| Line Thickness | <1mm@1m |
| Operating Distance | 1m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | diode |
| Size | |
| Material | Bronze |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | fixed (1000mm) |
| Output Aperture | 7.4mm |
| Potential of Housing | GND(-) |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 5.4 - 6.6, typ 6V DC |
| Operating Current | 20 - 60, typ 40mA |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 16g |
| Power Supply | Power Supply 6V DC with 2.1x.5.5mm Connector |
![]() | LABEL-DIN-CLASS1-DE Order no.: 70110821 Safety Label german DIN EN 60825, Class 1, 38x23mm, yellow, PET 0.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DG650-1-3(12x34) Order no.: 70100501 focusable isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 3V DC, 12x34mm, class 2 25.97 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DH980-200-3(22x65) Order no.: 70102130 focusable isolated Dot lasermodule, infrared, 980nm, 200mW, 3V DC, 22x65mm, class 3B 176.39 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LI650-4-5(8x26)20DEG-F40 Order no.: 70112610 isolated line laser, red, 20°, 650nm, 4mW, 5V DC, 8x26mm, class 1 44.45 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD670-2.2-3(12x32) Order no.: 70101010 Isolated Line lasermodule, red, 90°, 670nm, 2.2mW, 3V DC, 12x32mm, class 1 58.74 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DG635-6-3(12x34) Order no.: 70101836 focusable isolated Dot lasermodule, red, 635nm, 6mW, 3V DC, 12x34mm, class 3B 71.34 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLE670-2.5-5(16x58) Order no.: 70102086 Line lasermodule, red, 90°, 670nm, 2.5mW, 5V DC, 16x58mm, class 2M 84.79 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB635-2.5-3-FA(14x45) Order no.: 70100822 Dot lasermodule, red, 635nm, 2.5mW, 3V DC, 14x45mm, class 3R 77.23 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB635-4-FA(14x45)-AP-C300-NO-D Order no.: 70109917 lasermodule, WITHOUT driver, 635nm, 4mW, 14x45mm, with cable of 300mm, axial parallel 105.80 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!