DOE286-635-5-3(16x90)-NT
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 41 LINES - PC - 8x1,2mm 63° with power su…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -50°C - 70°C |
| Weight | 136.5g |
| Total Height (h1) | 75mm |
| Height to Laseraxis (h2) | 60mm |
| Height of Base (h3) | 25mm |
| Mount Diameter (d1) | Ø16mm |
| Diameter of Base (d2) | Ø45mm |
| Width of Mount (b) | 26mm |
| Height of Mount (g) | 50mm |
| Height of Mount Head (k) | 50mm |
| Depth of Mount (t) | 15mm |
| Angle of Rotation Alpha (α) | 360° |
| Angle of Rotation Beta (β) | ±90° |
![]() | |
|---|---|
| DD650-10-5(14X45) Order no.: 70156225 isolated dot lasermodule, red, 650nm, 10mW, 5V DC, 14x45mm, class 3B, 20000h lifetime (MTTF @23°C) 184.79 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE243-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111019 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE 17x17 Dots - PMMA - 8x1mm 7° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R243 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| AM1-0503SZ Order no.: 70113945 DC DC Converter IN=5V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DA532-50-5(85x50x40) Order no.: 70107135 Dot lasermodule, green, 532nm, 50mW, 5V DC, 85x50mm, class 3B 588.15 EUR |
| DC520-1-3(10.5x37.5)-SPRING Order no.: 70129571 Dot laser, 520nm, green, 1mW, 3-5V DC, 10.5x37.5mm, class 2, spring type 193.19 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE635-15-5(14x45)90DEG-F1500 Order no.: 70122558 Line Laser, 90°, red, 635nm,15mW, 5V DC, 14x45, class 2 108.32 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD650-5-5(12x32)45-F200 Order no.: 70108644 isolated linelaser, red, 650nm, 5mW 5V DC, 45 degree, 12x32mm, class 1, focus 200mm 57.90 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD635-1-24(14X45)-C200 Order no.: 70114959 Isolated Line lasermodule, red, 90°, 635nm, 1mW, 24V DC, 14x45mm, class 1 73.87 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!