BALLHEAD-MOUNT-08(25x66)
Mount for laser module D=8mm, 1/4'' UNC internal thread in the base for attachm…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 0.5mrad |
| Optics | acryl lense |
| Laser technology | Solid State (YVO4+KTP) |
| Stability | +/- 20% @ 15-30°C |
| Protection Lens | Ja |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 1360mm |
| Focus | fixed |
| Output Aperture | 6mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 125 - 375, typ 250mA |
| Housing Color | cyan |
| Connector | 2.5 mm DC plug (GND pole inner) |
| Operating Temperature | 15°C - 30°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Warm up time | <15min |
| Power Supply included | Ja |
| Weight | 43g |
| Power Supply | Power Supply, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max, Connector 2,5x5,5x9,5mm center negative |
| Alpha | 8.6° |
| Beta | 5° |
| Gamma | 0.83° |
| Delta | 7° |
| a | 15mm |
| b | 8.7mm |
| c | 1.45mm |
| d | 12.2mm |
| Diameter (without holder) | 8mm |
| Material | PC |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE520-7-5(12X40)30DEG-F400 Order no.: 70181210 line lasermodule, green, 30°, 520nm, 7mW, 5V DC, 12x40mm, class 2, focus 400mm 226.81 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD635-5-5(11X42.5)-SIDE Order no.: 70182774 Isolated Line lasermodule, red, 45°, 635nm, 5mW, 5V DC, 11x42.5mm, class 1, 45° Mirror 125.97 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MDB980-0.4-5-FA(14x52) Order no.: 70122176 Modulated isolated Dot lasermodule, infrared, 980nm, 0.4mW, 5V DC, 14x52mm, class 1 193.19 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLE660-50-5(16x50)60-PWL-F390-IC Order no.: 70142235 line laser, red, 60°, 660nm, 50mW, 5V DC, 16x50mm, class 3R, uniform line distribution, Powell lens, Focus 390mm, Output power control: 0-5V, TTL modulation 663.78 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE249-635-5-5(10x24)-ADJ Order no.: 70134117 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE CROSS - PC - 8x1,2mm 45° @633nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 1M with DOE-DE-R249 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE264-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111217 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE 1:9 Dot Line PC 8x1.2mm 0,85° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R264 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD650-5-5(12X32)-PL-CON Order no.: 70159639 Isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 5mW, 5V DC, 12x32mm, class 1, protection lens, DC-Plug 2.1mm 58.74 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R219 Order no.: 70107937 Diffractive Optical Element DOE Circle - PMMA - 8x1mm 31,2° @592nm 49.50 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!