MDE940-1-5(12X40)
Dot lasermodule, infrared, 940nm, 1mW, 5V DC, 12x40mm, class 1
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 1mrad |
| Optics | acryl lense |
| Laser technology | diode |
| Protection Lens | Ja |
| Size | |
| Material | Bronze |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | fixed |
| Output Aperture | 6mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >3000h |
| Operating Voltage | 3 - 6, typ 5V DC |
| Operating Current | 25 - 65, typ 45mA |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 8.5g |
| Alpha | 5.9° |
| Beta | 1.48° |
| a | 10.4mm |
| b | 2.6mm |
| Diameter (without holder) | 8mm |
| Material | PC |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CG520-5-12(20x59)45-WP-M8 Order no.: 70148718 Isolated Cross lasermodule, green, 45°, 520nm, 5mW, 12V DC, 20x59mm, class 1M, 800mm cable length, M8 4-pol connector, waterproof IP67, Vibration (DIN EN 60068-2-6 Standard), Shock (DIN EN 60068-2-29 Standard) 361.26 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-1-5(8x21)-F100 Order no.: 70103779 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 5V DC, 8x21mm, class 2, focus 100mm 41.93 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LABEL-DIN-CLASS2M-EN Order no.: 70119596 Safety Label english DIN EN 60825, Class 2M, 38x23mm, yellow, PET 0.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE206-635-5-6(10x24)-ADJ-NT Order no.: 70143874 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 17x17 Dots - PMMA - 8x1mm 21.5° @660nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 1M with DOE-DE-R206 with power supply 113.36 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE266-635-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111620 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE Solid Line PC - 8x1,2mm 5° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R266 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R282 Order no.: 70114317 Diffractive Optical Element DOE 1:99 Dot Line - PMMA - 8x1mm 19.1° @660nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD450-30-24(20x135)-M12 Order no.: 70121735 isolated, adjustable Line lasermodule, blue, 90°, 450nm, 30mW, 24V DC, 20x135mm, class 2M, stainless steel housing, incl. Mounting 840.25 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLD532-5-5(20x80)30DEG Order no.: 70116854 Modulated isolated Line lasermodule, green, 30°, 532nm, 5mW, 5V DC, 20x80mm, class 1M 285.63 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!