LFD635-5-3(12x30.5)
focusable Dot lasermodule, red, 635nm, 5mW, 3V DC, 12x30.5mm, class 3R
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 3mW |
| Laser Class | 3R |
| Divergence | 0.5mrad |
| Size of Laserdot | <3..5mm@10m |
| Operating Distance | 100m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Beam Mode | TEM00 |
| Laser technology | YVO4+KTP |
| Stability | +/- 20% @ 15-30°C |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Focus | collimated |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 125 - 375, typ 250mA |
| Operating Temperature | 15°C - 30°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Warm up time | <15min |
| Weight | 39g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max. |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-730-1085 Order no.: 70159325 Laser safety goggles, full protection, universal fit, comfortable fit over glasses or alone, adjustable temples, side protection for a wide field of view, CE certified EN 207:2009, Fitover - 144mm x 145mm x 50mm, with Picotronic logo print * ● Wavelength: 190-315nm, protection levels D LB8 + R LB4 ● Wavelength: >315-430nm, protection levels D LB4 + IR LB6 ● Wavelength: 730-1085nm, protection levels DIR LB5 ● Wavelength: 745-765nm, protection levels DIR LB6 ● Wavelength: 750-760nm, protection levels D LB6 + IRM LB7 ● Wavelength: 1064, protection levels D LB6 + IRM LB7 * Particularly suitable for: Laser INFRARED 730nm - 1085nm 294.03 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-0.3-5(8x21)-F100 Order no.: 70103953 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 0.3mW, 3V DC, 8x21mm, focus 100mm, class 1 48.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LI650-2.5-3(8x26)45 Order no.: 70102239 Isolated Line lasermodule, red, 45°, 650nm, 2.5mW, 3V DC, 8x26mm, class 1 41.93 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE520-30-24(20X90)110 Order no.: 70181203 Green line laser module, 520 nm, 30 mW, 24 V DC, Ø20x90 mm, 110 °, focus adjustable, laser class 2M 277.23 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD635-3-24(14x50)45DEG-F100 Order no.: 70115932 isolated Line lasermodule, red, 45°, 635nm, 3mW, 24V DC, 14x50mm, cable 3m, focus 100mm, class 1 89.83 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICOMARK-650-1000-110DEG Order no.: 70159424 collimated isolated Line lasermodule, red, 110°, 650nm, 1000mW, 230V, 80x80mm, class 3B 1,109.16 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB650-2.5-3-FA(14x45) Order no.: 70100839 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 2.5mW, 3V DC, 14x45mm, class 3R 52.02 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH520-10-24(20x80)-PL-F500-WP Order no.: 70122985 isolated Line lasermodule, green, 90°, 520nm, 10mW, 24V DC, 20x80mm, class 1M, Water proof IP 67, focus 500mm 688.99 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!