PICOMARK-520-600-60DEG
collimated isolated Line lasermodule, green, 60°, 520nm, 600mW, 230V, 80x80mm,…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 670nm (rot) |
| Optical Power | 2mW |
| Laser Class | 3R |
| Divergence | 0.5mrad |
| Size of Laserdot | adjustable |
| Operating Distance | 20m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Max. Mod. Frequency | 200kHz |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 5V DC |
| Operating Current | 50mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 17g |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE216-520-5-3(16x90)-NT Order no.: 70118865 DOE Laser Module 520nm, green, 5mW, DOE Viewfinder ( Dot Square) PC - 8x1,2mm with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R216 470.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DA635-2-3(11x60) Order no.: 70100648 isolated Dot lasermodule, red, 635nm, 2mW, 3V DC, 11x60mm, class 3R 94.03 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD532-15-3(20x80) Order no.: 70101287 Dot lasermodule, green, 532nm, 15mW, 3V DC, 20x80mm, class 3B 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DA980-20-3(22x70) Order no.: 70101379 isolated Dot lasermodule, infrared, 980nm, 20mW, 3V DC, 22x70mm, class 3B 294.03 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DG650-13-3(14x45) Order no.: 70100082 focusable isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 13mW, 3V DC, 14x45mm, class 3B 59.58 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LFD650-1-3(6x17)-F2000 Order no.: 70151404 Dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 3V DC, 6.5x17mm, class 2, focus at 2m 9.16 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD532-50-5(85x50x40) Order no.: 70101461 Dot lasermodule, green, 532nm, 50mW, 5V DC, 85x50mm, class 3B 470.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI670-1-3(8x21) Order no.: 70100624 isolated Dot lasermodule, red, 670nm, 1mW, 3V DC, 8x21mm, class 2 46.97 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!