LFD635-5-3(12x30.5)
focusable Dot lasermodule, red, 635nm, 5mW, 3V DC, 12x30.5mm, class 3R
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 658nm (rot) |
| Optical Power | 50mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 0.3mrad |
| Fan Angle | 90° |
| Line Thickness | <3mm@7m |
| Operating Distance | 25m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 1750mm |
| Wire type | H05VV-F |
| Focus | fixed (7.0m) |
| Output Aperture | 8mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 207 - 253, typ 230V AC |
| Operating Current | 5 - 15, typ 10mA |
| Connector | AC CEE 7/7 |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 920g |
![]() | NF-S-419424-1-16A Order no.: 70115031 Power Line Filter 16A 250V AC, 50/60Hz to protect Lasermodules from voltage peaks 144.45 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DDI650-3-5(14x30)-C170 Order no.: 70116663 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 3mW, 5V DC, 14x30mm, class 3R 148.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LABEL-DIN-CLASS2M-DE Order no.: 70114201 Safety Label german DIN EN 60825, Class 2M, 38x23mm, yellow, PET 0.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD532-1-24(20x80) Order no.: 70124286 isolated Dot lasermodule, green, 532nm, 1mW, 24V DC, 20x80mm, class 2 336.05 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD650-25-3-F(16x50) Order no.: 70123128 focusable isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 25mW, 3V DC, 16x50mm, class 3B 235.21 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE249-635-10-24-F(16X62) Order no.: 70181630 Adjustable isolated DOE laser module, red, 635nm, 10mW, 24V DC, 16x62mm, Class 2M, incl. DOE 249, cross 45° @635nm 302.44 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DJ685-20-5(18x52)-F70 Order no.: 70124231 Dot laser, red, 658nm, 20mW, 5V DC, 18x52mm, class 3B, spotsize 40x100µm@70mm 554.54 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LABEL-DIN-CLASS1-EN Order no.: 70112696 Safety Label english DIN EN 60825, Class 1, 38x23mm, yellow, PET 0.60 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!