LE650-2.6-5(16x32)10DEG
red, line lasermodule, 10°, 650nm, 2.6mW, 5V DC, 16x32mm, class 1
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Cross |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 10mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 0.8mrad |
| Fan Angle | 50° |
| Line Thickness | <1mm@1m |
| Operating Distance | 5m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | Stainless Steel |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 1mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 21.6 - 26.4, typ 24V DC |
| Operating Current | 20 - 60, typ 40mA |
| Connector | CON-M12 |
| Operating Temperature | -20°C - 60°C |
| Storage Temperature | -40°C - 85°C |
| Weight | 50g |
| Power Supply | Power Supply, Output: 24V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 24W max. |
![]() | LFNT-24-C Order no.: 70115055 Power Supply, Output: 24V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 24W max. SYS 1308-2424-W2E | 2,1 x 5,5 x 11 center positive 31.85 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE256-650-5-3(12x38) Order no.: 70117660 DOE Laser Module 650nm, red, 5mW, DOE Square Grid 51x51 Lines PC 8x1.2mm 31,5°, 3V DC, Ø12x38mm, Laser Class 1 with DOE-DE-R256 176.39 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R339 Order no.: 70128352 Diffractive Optical Element DOE Matrix 6 x 6 Dots PC 8x1.2mm 9.5° at 635nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE335-635-10-5-F(16X62) Order no.: 70183146 Adjustable isolated DOE laser module, red, 635nm, 10mW, 5V DC, 16x62mm, Class 2M, includes DOE 33000-point pseudo-random pattern (45.4°x31.2°@635nm) 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE354-635-5-6(10X24) Order no.: 70181517 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW,DOE Square Grid 10x10 Lines 38.7° @660nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 1M with DOE-DE-R354 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MDC635-2-5(8.5x30.5) Order no.: 70141047 Modulated isolated Dot lasermodule, red, 635nm, 2.0mW, 5V DC, 8.5x30.5mm, class 3R 86.47 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB635-5-3-FA(14x48)-ADJ Order no.: 70125580 focusable isolated dot laser, red, 635nm, 5mW, 3V DC, 14x48mm, class 3R 159.58 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LF-OPTI-CLEAN Order no.: 70106381 Reinigungsflüssigkeit für Optiken 10ml 16.77 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE252-520-5-3(16x90)-NT Order no.: 70118902 DOE Laser Module 520nm, green, 5mW, DOE 5 LINES - PC - 8x1,2mm 23.9° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R252 470.50 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!