DOE262-532-5-3(16x90)-NT
DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE Viewfinder ( Dot Square ) PC - 8x1,2mm…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 0.5mrad |
| Fan Angle | 15° |
| Operating Distance | 10m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Beam Mode | TEM00 |
| Laser technology | Solid State (YVO4+KTP) |
| Stability | +/- 20% @ 15-30°C |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 200mm |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 5mm |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 150 - 450, typ 300mA |
| Connector | 2.5 mm DC socket (GND pole inner) |
| Operating Temperature | 15°C - 30°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Warm up time | <15min |
| Weight | 22g |
| Alpha | 15° |
| Diameter (without holder) | 8mm |
| Material | PC |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
| DOE280-635-10-24-F(16X62) Order no.: 70181623 Adjustable isolated DOE laser module, red, 635nm, 10mW, 24V DC, 16x62mm, Class 2M, includes DOE 280, Cross 60° @ @635nm 302.44 EUR |
| DOE218-DD635-1-3(12X54) Order no.: 70183382 Adjustable isolated DOE laser module, red, 635nm, 1mW, 3V DC, 12x54mm, Class 1, incl. DOE-R-218, cross projection 15° 167.98 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!