DOE262-532-5-3(16x90)-NT
DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE Viewfinder ( Dot Square ) PC - 8x1,2mm…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 10mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 0.5mrad |
| Fan Angle | 60° |
| Operating Distance | 2m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 300mm |
| Wire type | 18AWG, black, 3,6mm |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 23.7 - 24.3, typ 24V DC |
| Operating Current | 20 - 50, typ 30mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 25g |
| Alpha | 60° |
| Diameter (without holder) | 8mm |
| Material | PC |
| Stripping of wire | 5mm |
| Stripping of cable cover | 50mm |
![]() | LFNT-24-C Order no.: 70115055 Power Supply, Output: 24V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 24W max. SYS 1308-2424-W2E | 2,1 x 5,5 x 11 center positive 31.85 EUR |
| DOE218-DD635-1-3(12X54) Order no.: 70183382 Adjustable isolated DOE laser module, red, 635nm, 1mW, 3V DC, 12x54mm, Class 1, incl. DOE-R-218, cross projection 15° 167.98 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!